eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjnee-Polecony - jakie korzyści?

e-Polecony - jakie korzyści?

2025-05-12 00:11

e-Polecony - jakie korzyści?

Jak rozpocząć korzystanie z e-Poleconego? © Gerd Altmann z Pixabay

e-Polecony to cyfrowa usługa Poczty Polskiej, świadczona w ramach systemu e-Doręczeń. Jakie są największe korzyści dla firm z e-Poleconego? Jak rozpocząć korzystanie z tej usługi?

Przeczytaj także: Zacznij korzystać z e-Poleconego

Wysyłając e-Polecony, eliminujemy konieczność fizycznego nadawania czy odbioru przesyłek w placówkach pocztowych oraz potrzebę ich awizowania.

Korzyści dla przedsiębiorców

  • Oszczędność czasu i pieniędzy. Przesyłki błyskawicznie docierają do odbiorcy, a koszt nadania jest niższy niż tradycyjnego listu poleconego.
  • Wygoda i dostępność. Możliwość nadawania i odbierania korespondencji z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, za pomocą urządzenia z dostępem do internetu.
  • Bezpieczeństwo i poufność. Przesyłki są szyfrowane i chronione na każdym etapie doręczenia, co zapewnia integralność treści oraz pewność identyfikacji nadawcy i odbiorcy.
  • Automatyzacja procesów. Możliwość automatycznego generowania i wysyłania dokumentów do wielu adresatów, co usprawnia procesy biznesowe.
  • Ekologia. Eliminacja papierowych dokumentów przyczynia się do ochrony środowiska.

Jak rozpocząć korzystanie z e-Poleconego?


Aby skorzystać z usługi e-Polecony, przedsiębiorca musi posiadać adres do doręczeń elektronicznych (ADE). Rejestracja odbywa się poprzez portal biznes.gov.pl.

Po założeniu skrzynki użytkownik zyskuje dostęp zarówno do usługi e-Doręczeń, jak i do e-Poleconego. Proces nadania jest prosty i intuicyjny, a cała korespondencja odbywa się w formie elektronicznej.

fot. Gerd Altmann z Pixabay

Jak rozpocząć korzystanie z e-Poleconego?

Aby skorzystać z usługi e-Polecony, przedsiębiorca musi posiadać adres do doręczeń elektronicznych (ADE). Rejestracja odbywa się poprzez portal biznes.gov.pl.


Co różni e-Doręczenia i e-Polecony


e-Doręczenia służą do komunikacji z instytucjami publicznymi, takimi jak np. urzędy czy ZUS. Od 1 stycznia 2025 roku korzystanie z tej usługi jest obowiązkowe dla instytucji publicznych oraz zawodów zaufania publicznego, a od 1 kwietnia 2025 roku – dla firm zarejestrowanych w KRS. Usługa jest bezpłatna i zapewnia prawne potwierdzenie nadania i odbioru dokumentów.

Z kolei e-Polecony umożliwia wymianę korespondencji między firmami, przedsiębiorcami, stowarzyszeniami oraz osobami fizycznymi. Jest to usługa dobrowolna, a koszt jednego e-Poleconego wynosi 1,79 zł netto.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: