eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawo › Porady - prawo
  • Studia i praca a staż pracy

    • autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

      To już raczej pytanie bezpośrednio do ZUS. Znalazłam w tym temacie następujące odnośniki:Art. 5. 1. Ustawy z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi, że "Przy ustalaniu prawa do emerytury i renty i obliczaniu ich wysokości uwzględnia się, z zastrzeżeniem ust.... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

      Pracodawca ma obowiązek wybrać wariant najbardziej korzystny dla Pani, o ile oczywiście dysponuje pełną dokumentacją pozwalajacą mu na takie wyliczenia. pokaż »
  • Przedłużenie umowy w ciąży

    • autor odpowiedzi: xxxgosia12

      Umowa kończy mi się 31.12 i będę w 3 tygodniu ciąży. akualnie umowa na 3 miesiące kolejna jesli Bedzie to na 6 miesięcy. czy jeśli podpiszę umowę (6 miesięczna) i po tygodniu pracy na nowej umówię pójdę na l4 to pracodawca może mnie zwolnić? Czy pracodawca w ogóle może zwolnić kogoś kto jest na l4? ... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      Jezeli jest Pani w ciązy i ma stosowne zaswiadczenie , to pracodawca nie moze Pania zwolnic.Przedłużenie umowy do porodu jest mozliwe, ale nie znam szczegółów zawartej umowy - na jaki okres, od kiedy-do kiedy, i w jakim miesiącu ciązy Pani będzie, gdy umowa ulegnie rowiązaniu? To sa niewiadome, któr... pokaż »
  • Zaświadczenie o zakończeniu leczenia - jakie podstawy prawne ?

    • autor odpowiedzi: perla1988

      Czy zatem, Lekarz medycyny pracy ma prawo wymagać zaświadczenia o zakończeniu leczenia i czy takie zaświadczenie zgodnie z prawem może determinować możliwość dopuszczenia do badań? pokaż »
    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      Art. 7 ust. 1 ustawy o służbie medycyny pracy mówi, że: „Służba medycyny pracy, wykonując swoje zadania, współdziała z:1) pracodawcami i ich organizacjami;2) pracownikami i ich przedstawicielami, a zwłaszcza ze związkami zawodowymi;3) lekarzami udzielającymi pracującym świadczeń z zakresu podstawowe... pokaż »
  • Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć umowę o pracę ciężarnej?

    • autor odpowiedzi: Zielona_Linia

      Nie ma Pani obowiązku informowania pracodawcy o ciąży, jeśli nie ma to wpływu na Pani obowiązki pracownicze. pokaż »
    • autor odpowiedzi: xxxgosia12

      Czyli najkorzystniej byłoby nie mówić o ciąży do 12 tygodnia? Czy to jest legalne? Niepoinformować pracodawcy? pokaż »
  • Brak możliwości dojazdu do pracy

    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      No cóż. Praca zdalaa nie jest możliwa- bo sadząc po zapytaniu- nie jest możliwa. Odpowiedź i tak będzie spóźniona , ale może kogoś uratować. W takij sytuacji nalezy zaesze powiadomić pracodawcę i wnioskować o orlop na rządanie- który pracodawca powinien uwzględnić. Może nie....a może tak. Pozdrawiam... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

      Rozwiązaniem może być praca zdalna, o ile charakter pracy na taką pozwala. Czy może Pan stracić pracę zależy od samego pracodawcy i jego nastawienia w obliczu ryzyka niewykonania pracy ze względu na Pańską nieobecność. Na pewno bez rozmowy z pracodawcą się nie obędzie. Być może współnie uda się wypr... pokaż »
  • Prawo lokatora a słuchanie muzyki

    • autor odpowiedzi: Basia 8888

      Dziękuję bardzo za odpowiedź pokaż »
    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      Jest coś takiego, jak cisza nocna. Po tym czasie w bloku powinno być cicho. Zawsze można przeprowadzić sie na wieś i mieć w dupie siąsadów i puszczać muzę na fula. Tak zrobiłem, więc polecam. Jeżeli nie Pani nie ma takiej mozliwości, to po godzinie 22 ma być cicho, aby nie zakłucać miru domowego inn... pokaż »
  • ekwiwalent za urlop na świadectwie pracy

    • autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

      Zgodnie z art. 291. § 1. Kodeksu pracy:Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Idąc dalej tym tropem również wezwanie do zapłaty powinno się wysłać w tym czasie. Na początek jednak, sugeruję kontakt z pracodawcą. Brak wypła... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

      Zapis na świadectwie pracy jest prawidłowy, a pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Powinien był to uczynić ostatniego dnia zatrudnienia, jednak być może dokona tego wraz z wypłatą wynagrodzenia do 10 kwietnia, jeżeli obowiązuje go taki właśnie termin wypłaty wynagrodzeni... pokaż »
  • Ciąża w okresie wypowiedzenia a zasiłek macierzyński

    • autor odpowiedzi: Anna854

      A co w przypadku takiej samej sytuacji ale umowy na czas określony ? Wypowiedzenie wręczone przez pracodawcę w styczniu z 3miesiecznyn okresem wypowiedzenia, zaszlam w ciążę w kwietniu czyli jeszcze podczas okresu wypowiedzenia ( umowa na czas okreslony byla podpisana do wrzesnia a więc na dzień roz... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

      Nadal jest Pani pracownikiem z zachowaniem praw do macierzyńskiego i innych świadczeń. pokaż »
  • Nowa praca a ciąża

    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      W takim razie umowa będzie przedłuzona do porodu. pokaż »
    • autor odpowiedzi: Ania1991

      Niestety jest to praca gdzie muszę dużo dźwigać i lekarz ginekolog naciska na zwolnie że względu na jedno poronienie. Pod koniec umowy będę w 13 tyg ciąży pokaż »
  • Wysokość zasiłku

    • autor odpowiedzi: Jowita

      Podstawa wymiaru zasiłku w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy.
      Zgodnie z art. 40 ustawy zasiłkowej, w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie usta... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      Po zmianie wymiarubetatu zasiłek bedzie naliczony od nowego wymiaru etatu, czyli od całego. Nie może Pani iśc na zwolnienie przed zmianą etatu. pokaż »
  • Witam, czy osoba budująca dom ma obowiązek gromadzić faktury i rachunki w razie kontroli US

    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      czyżby kontrola z nieujawnionych źródeł?Urząd chce, Pani mówi że nie ma, bo nie trzeba gromadzić i lecimy oświadczeniami/szacowaniami no bo nic innego nie ma pokaż »
    • autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

      dla celów dowodowych można je gromadzić, ale nie słyszałem o takim obowiązku. pokaż »
  • Szkolenie BHP w dniu wolnym od pracy

    • autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

      Jedyną formą rekompensaty za pracę w dzień wolny jest oddanie dnia. Przy czym termin powinien zostać uzgodniony z pracownikiem i mieć miejsce w tym samym okresie rozliczeniowym. Prawo nie przewiduje innej formy rekomensaty. Dlatego jeżeli pomimo możliwości oddania dnia wolnego, pracodawca wypłacił p... pokaż »
    • autor odpowiedzi: aNNa345

      Tak o to mi chodziło. Że muszę pojawić się w sobotę w pracy. A jeśli nie da mi wyboru wybrania wolnego dnia tylko sam zdecyduje o wypłaceniu należności z ten dzień? pokaż »
  • Zatajenie że jestem w ciąży

    • autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

      Jeżeli będzie to już umowa na czas nieokreślony, to jej wypowiedzenie będzie wymagało wskazania konkretnego powodu. Nawiasem mówiąc nie może nim być zatajenie informacji o ciąży lecz takie przypadki jak: upadłość pracodawcy, ciężkie naruszenie obowiązków przez Panią lub po prostu rozwiązanie z Pani ... pokaż »
    • autor odpowiedzi: jagoda-28

      A czy po miesiącu podpisania umowy pracy na stałe pójdę na zwolnienie lekarskie bo będę w24 tygodnu ciąży czy pracodawca może mnie zwolnić proszę o odpowiedź. pokaż »
  • Umowa o pracę zawarta na początku czwartego miesiąca ciąży

    • autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

      Tak naprawdę trudno stwierdzić jakie okresy zatrudnienia są na 100% dla ZUS alarmujące, dlatego nie wskażę tu żadnego konkretnego. Natomiast, z pewnością urząd nabiera podejrzeń, kiedy zaraz po zatrudnieniu nowy pracownik idzie na zwolnienie lekarskie. pokaż »
    • autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

      Prawo do zasiłku macierzyńskiego (za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicialskiego) przysługuje osobie, która w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu urodziła dziecko. To dopiero 4 miesiąc, a zatem do rozwiązania jeszcze zostało trochę czasu. Zatem jest to możliwe, jednak gwarancję zatrudnien... pokaż »
  • Ciąża a praca na 3/4 etatu, L4

    • autor odpowiedzi: Zielona_Linia

      Umowa o pracę zawarta na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży pracownicy ulega przedłużeniu do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy). Nie jest do tego konieczne jakiekolwiek działanie ze strony pracodawcy. Do przedłużenia umowy dochodzi automatycznie - z ... pokaż »
    • autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

      Pracodawca nie może Panią zwolnić. Wymiar etatu nie ma znaczenia. Powinna Pani mu powiedzieć o ciązy, bo to skutkuje pewnymi przywilejami dla kobiety w ciąży. Jeżeli umowa jest podpisana do 31.12.2021, to jest Pani chroniona przed zwolnieniem, chyba, że dyscyplinarka lub likwidacja ( upadłośc) firmy... pokaż »
Dodaj swoje pytanie

Znajdź odpowiedź

Znajdź zadane pytania i udzielone odpowiedzi.
Wpisz słowa kluczowe, np. wypowiedzenie

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: