eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienie dyscyplinarne podczas trwania urlopu

Zwolnienie dyscyplinarne podczas trwania urlopu

2012-05-10 13:27

Zwolnienie dyscyplinarne podczas trwania urlopu

Zwolnienie dyscyplinarne © shoot4u - Fotolia.com

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych zawsze może być przyczyną zwolnienia pracownika dyscyplinarnie. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik przebywał akurat w tym czasie na urlopie.

Przeczytaj także: Służba cywilna a dyscyplinarka za nietrzeźwość

Pytanie: Pracownica zatrudniona u nas jako główny technolog odwiedziła w firmie w czasie dłuższego urlopu wypoczynkowego koleżankę. Przy okazji dopuściła się kradzieży nakazując jednemu z pracowników zapakowanie do jej samochodu kilku produktów o dużej wartości. Czy możemy zwolnić tę pracownicę dyscyplinarnie?

Odpowiedź: Tak, można dyscyplinarnie zwolnić pracownika na urlopie wypoczynkowym.

Urlop nic nie zmienia

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych zawsze może być przyczyną zwolnienia pracownika dyscyplinarnie, a kradzież niewątpliwie jest takim naruszeniem. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik przebywał akurat w tym czasie na urlopie. Nie zwalnia go to bowiem z obowiązku dbania o dobro zakładu pracy. Jeśli zatem pracodawca stwierdzi, że pracownik nawet przebywający na urlopie wypoczynkowym działa na szkodę firmy można bez wypowiedzenia rozwiązać z nim umowę o pracę.

fot. shoot4u - Fotolia.com

Zwolnienie dyscyplinarne

Zwolnienie dyscyplinarne podczas trwania urlopu


Zdaniem Sądu Najwyższego: Przyczyną rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym mogą być szczególnego rodzaju, zawinione uchybienia pracownicze, które spowodowały zagrożenie interesów lub istotną szkodę w mieniu pracodawcy.(wyrok SN z 23 września 1997 r., I PKN 274/97)

Uwaga! Zwolnienie ze skutkiem natychmiastowym nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (np. o kradzieży).

Przed sądem należy przedstawić dowody

Jeśli pracodawca chce zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym z jego winy musi się upewnić, czy powody, dla których chce to zrobić będzie w stanie udowodnić w ewentualnym sporze sądowym. Wówczas bowiem to pracodawca będzie wykazywał przed sądem, że przyczyna zwolnienia nie była fikcyjna, a pracownik korzystający z urlopu szkodził interesom firmy.

Podstawa prawna:
  • art. 52 § 1 pkt 1 i § 2 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: