eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zwolnienie dyscyplinarne z pracy - czy brak szkolenia BHP może być podstawą?

Zwolnienie dyscyplinarne z pracy - czy brak szkolenia BHP może być podstawą?

2021-09-20 09:51

Zwolnienie dyscyplinarne z pracy - czy brak szkolenia BHP może być podstawą?

Czy brak szkolenia BHP może być podstawą zwolnienie z pracy? © apops - Fotolia.com

Badania medycyny pracy, onboarding, szkolenia BHP - poza świadczeniem obowiązków w ramach danego stanowiska, pracownicy muszą poświęcać czas na dopełnienie formalnych kwestii zatrudnienia, również tych wskazanych w Kodeksie Pracy. Czy zlekceważenie np. obowiązku odbycia szkolenia BHP - mimo wielokrotnych powiadomień - może stanowić podstawę do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy?

Przeczytaj także: Zwolnienie dyscyplinarne - w jakim terminie?

Zwolnienie dyscyplinarne, czyli rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, ma zastosowanie do każdego rodzaju umowy o pracę oraz w przypadku każdego pracownika, nawet chronionego przed emeryturą czy kobiet w ciąży. Zgodnie z Art. 52. § 1. k.p. rozwiązanie umowy z winy pracownika może nastąpić w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków, popełnienia przestępstwa bądź zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku. Ponieważ informacja o trybie zwolnienia nie ulega przedawnieniu i będzie umieszczona w świadectwie pracy – może powodować duże trudności ze znalezieniem nowej pracy a nawet odroczenie lub brak zasiłku dla bezrobotnych.

Kodeks pracy w Art. 211 dotyczącym podstawowych obowiązków pracownika jasno wskazuje, że pracownik jest zobowiązany do brania udziału w szkoleniu i instruktażu z zakresu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i ma obowiązek poddawać się egzaminom sprawdzającym wiedzę. Również – zgodnie z przepisami – to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie i jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników. To również pracodawca powinien zapewnić pracownikowi udział w szkoleniu BHP, odpowiednim do rodzaju wykonywanej pracy i ponieść koszty tego szkolenia.

fot. apops - Fotolia.com

Czy brak szkolenia BHP może być podstawą zwolnienie z pracy?

Brak udziału w obligatoryjnym, wyznaczonym przez pracodawcę szkoleniu BHP może być więc traktowany jako niewykonanie polecenia służbowego, a pracodawca ma możliwość wystosowania kary porządkowej dla pracownika.


Brak udziału w obligatoryjnym, wyznaczonym przez pracodawcę szkoleniu BHP może być więc traktowany jako niewykonanie polecenia służbowego, a pracodawca ma możliwość wystosowania kary porządkowej dla pracownika. Dodatkowo, przepisy jasno określają, że bez szkolenia BHP pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy (Kodeks pracy, Art. 237³: Nie wolno pracodawcy dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy). Tym samym, jeżeli pracownik nie podejmie się szkolenia, pracodawca nie może dopuścić go do wykonywania obowiązków służbowych, a to może skutkować poważnymi problemami w organizacji i spowodować starty finansowe – mówi Magdalena Włastowska – Ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika może być zastosowane przez pracodawcę w przypadku ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
To pracodawca musi podjąć decyzję, czy dana sytuacja zalicza się do ciężkiego naruszenia, kierując się jego stopniem i ewentualną stratą po stronie firmy. Jedną z przyczyn, która jest uzasadnieniem do tego typu rozwiązania umowy jest m.in. celowe działanie na szkodę pracodawcy. Aby określić, czy brak udziału w szkoleniu BHP było celowym, świadomym działaniem na szkodę pracodawcy, należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia: czy szkolenie zostało zaplanowane w czasie pracy pracownika i czy pracodawca wyznaczył pracownikowi czas na realizację szkolenia oraz czy pracownik otrzymał informację o szkoleniu – dodaje Ekspert W&W Consulting.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Jak usunąć dane o pracodawcy z portalu gowork?

    Patryk_wwa / 2021-10-07 08:57:22

    Czy ktoś z was kojarzy jak skasować profil z goworka? Widziałem w sieci ofertę warsaw media house, ale to jest płatne (www.wmh.agency) - dlatego zastanawiam się czy jest jakaś inna możliwość. Na moim koncie pracodawcy pojawiają się hejterskie wpisy, które powodują utratę reputacji. Zwolniłem jakiś czas temu pracownika i myślę że to on tam mnie męczy tymi opiniami. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: