eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Umowa na czas określony: możliwa dyscyplinarka

Umowa na czas określony: możliwa dyscyplinarka

2008-03-28 12:14

Możliwość dyscyplinarnego rozwiązania umowy dotyczy także umowy zawartej na czas określony, w której pracodawca nie zamieścił klauzuli o dopuszczalności rozwiązania z 2-tygodniowym wypowiedzeniem.

Przeczytaj także: Kiedy zwolnienie dyscyplinarne a kiedy wypowiedzenie?

Stan faktyczny sprawy

Zygmunt R. Był zatrudniony w jednej z warszawskich spółek akcyjnych na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw marketingu i sieci. Wiązała go z pracodawcą umowa na czas określony od 25 lipca 2001 r. do 25 lipca 2005 r. bez klauzuli wypowiedzenia. 10 kwietnia 2002 r. pracodawca rozwiązał dyscyplinarnie umowę z Zygmuntem R. Pracownik stwierdził, iż umowa terminowa, która nie posiada klauzuli wypowiedzenia, nie może być rozwiązana w trybie dyscyplinarnym i odwołał się do sądu.

Decyzja sądu

Sąd Najwyższy wyjaśnił, że pracownik był w błędzie. Stwierdził bowiem, iż zastrzeżenie klauzuli wypowiedzenia w umowie o pracę na czas określony nie jest warunkiem możliwości jej rozwiązania bez wypowiedzenia.
Wyrok Sądu Najwyższego z 19 lipca 2005 r., II PK 394/04, Aktualności kadrowe nr 10.

Co z tego wynika?

Orzeczenie Sądu Najwyższego potwierdza, że chociaż nie można wypowiedzieć umowy o pracę niektórym kategoriom pracowników, można zawsze - gdy ma to uzasadnienie - rozwiązać umowę dyscyplinarnie. W przypadku umowy na czas określony pracownik nie może bronić się argumentem, że w umowie nie było klauzuli o dopuszczalności wcześniejszego wypowiedzenia.

Podstawa prawna:
  • art. 33, art. 52 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: