eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Brexit a prawa konsumenta

Brexit a prawa konsumenta

2021-01-14 00:44

Brexit a prawa konsumenta

Brexit stał się faktem © Andrei Korzhyts - Fotolia.com

Brexit stał się faktem. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma wpływ na wiele aspektów życia gospodarczego, a także na uwarunkowania prawne. ECK Polska podsumowuje, w jaki sposób zmienią się prawa konsumentów w zakresie podróżowania do Wielkiej Brytanii i zakupów internetowych dokonywanych od brytyjskich sprzedawców.

Przeczytaj także: Prawa konsumenta a Brexit

Podróżowanie do UK

 • Obywatele UE nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii, chyba że planują pobyt dłuższy niż 90 dni.
 • Z dowodu osobistego można korzystać do 30 września. Po tej dacie trzeba będzie dysponować paszportem.
 • Prawa pasażerów w Wielkiej Brytanii i UE nadal się pokrywają. Jednak odpowiednie przepisy UE i Wielkiej Brytanii mogą się z czasem ulegać zmianie, niezależnie od siebie.
 • Osoby kupujące imprezy turystyczne od brytyjskiej firmy, która nie prowadzi działalności skierowanej na Polskę – nie ma polskiej domeny ani ceny w walucie PLN – nie będą już chronione przez przepisy UE, na przykład w przypadku upadłości hotelu. W tym wypadku konsumenci mogą potrzebować dodatkowego ubezpieczenia.
 • Do prowadzenia pojazdów w Wielkiej Brytanii nie jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy.
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zachowuje ważność na pobyty krótkoterminowe.
 • Operatorzy telekomunikacyjni mogą zdecydować, że nie będą pobierać dodatkowych opłat za połączenia, SMS-y i transmisje danych. Nie jest to jednak reguła, ponieważ unijne przepisy dotyczące roamingu nie będą już obowiązywać. Podróżni powinni sprawdzić warunki u swojego operatora przed podróżą.
 • Po powrocie do UE z Wielkiej Brytanii nie będzie można przywieźć mięsa ani produktów mlecznych. Dozwolone będą tylko ograniczone ilości alkoholu i tytoniu. Podróżni mogą być zmuszeni do uiszczenia cła, jeśli przywożą produkty o wysokiej wartości (powyżej 300 euro pociągiem / samochodem i 430 euro samolotem / promem).

fot. Andrei Korzhyts - Fotolia.com

Brexit stał się faktem

Jak zmienią się prawa konsumentów po Brexicie?


Zakupy online z UK

 • Konsumenci będą musieli płacić podatek VAT od produktów powyżej 22 euro do lipca 2021 r., a po tej dacie od wszystkich produktów. Być może będą musieli zapłacić cła przywozowe, jeśli kupią produkty, które nie są produkowane w Wielkiej Brytanii, a kosztują więcej niż 150 euro, na przykład zegarek wyprodukowany w Chinach, kupiony na brytyjskim rynku.
 • Jeżeli przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii nie kieruje swojej sprzedaży do określonego państwa członkowskiego np. Polski - nie ma polskiej domeny, waluty, a jedynym podanym językiem jest angielski – konsumenci powinni sprawdzić w regulaminie, jakie prawo właściwe zostało wybrane i jurysdykcja których sądów. W przypadku braku wyboru każda kwestia wynikająca z prawa brytyjskiego będzie musiała zostać rozstrzygnięta w sądzie brytyjskim. W przeciwieństwie do uregulowań unijnych, które w takiej sytuacji wskazują na prawo i sądy kraju konsumenta.

Prawo i procedury Brexit

 • Podmioty zajmujące się polubownym rozwiązywaniem sporów konsumenckich w Wielkiej Brytanii będą działać bez zmian.
 • Prawodawstwo konsumenckie w dużej mierze nie ulega zmianie. Ewentualne rozbieżności nie będą miały kluczowego charakteru.
 • Europejskie postępowanie w sprawie drobnych można stosować wyłącznie w sprawach wniesionych przed 31 grudnia 2020 r.

Działalność Centrum Konsumenckiego daw. ECK Wielka Brytania

 • Zespół w Wielkiej Brytanii dzięki porozumieniu z rządem swojego kraju będzie pracował przez cały 2021 rok. Tamtejsze centrum będzie nie tylko kontynuowało pracę nad otrzymanymi do tej pory skargami, ale również będzie przyjmować nowe.
 • Centrum Konsumenckie ostrzega jednak, że na przestrzeni obecnego roku może nastąpić zatrzymanie jego działalności, gdy Komisja Europejska lub brytyjskie władzę tak zadecydują – choć obecnie nic na to nie wskazuje.
 • Na tę chwilę nie jest planowana przyszłość centrum w 2022 r., być może i z tego powodu, aby zminimalizować ryzyko, Centrum Konsumenckie zaprzestanie przyjmowania spraw w ciągu bieżącego roku.

Aktualne informacje związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i umową handlową pomiędzy UK a UE można znaleźć również na stronach Komisji Europejskiej oraz brexit.gov.pl.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: