eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jak zredagować świadectwo pracy?

Jak zredagować świadectwo pracy?

2020-02-16 00:30

Przeczytaj także: Błędne świadectwo pracy wymaga korekty


11. okresu, w którym pracownik korzystał z ochrony stosunku pracy, o której mowa w art. 1868 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy;


Chodzi tu o sytuację, w której pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy - do dnia powrotu do pełnego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Jeżeli pracownik skorzystał z takiego uprawnienia, w świadectwie pracy należy wskazać okres takiej ochrony.

12. zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 Kodeksu pracy, wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy;


Dotyczy to pracownika wychowującego dziecko w wieku do 14 lat, któremu przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W świadectwie pracy należy wskazać, czy pracownik skorzystał z takiego zwolnienia, a jeżeli tak to w jakim wymiarze w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy.

13. liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy;


Chodzi tu o czas niezdolności do pracy, za które przysługuje pracownikowi wynagrodzenie.

14. okresu odbytej czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych;


Należy określić, czy w trakcie trwania stosunku pracy pracownik odbywał czynna służbę wojskową lub jej formy zastępcze, a jeżeli tak to w jakim okresie.

15. okresu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze;


Należy tu wskazać okres zatrudnienia pracownika przy wykonywaniu prac, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - na stanowiskach ustalonych zgodnie z § 1 ust. 2 tego rozporządzenia.

16. wykorzystanego dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy;


W świadectwie pracy należy zamieścić informacje o wykorzystaniu przez pracownika dodatkowego urlopu albo innych uprawnień i świadczeń na podstawie przepisów szczególnych lub odrębnych tylko w zakresie mającym wpływ na uprawnienia pracownicze u kolejnego pracodawcy, wynikające z przepisów prawa pracy w rozumieniu art. 9 § 1 Kodeksu pracy.

17. okresów nieskładkowych, przypadających w okresie zatrudnienia, którego dotyczy świadectwo pracy, uwzględnianych przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty;


W tym punkcie należy wskazać przypadające w okresie zatrudnienia okresy nieskładkowe określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

18. zajęcia wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym;


W przypadku, gdy doszło do zajęcia wynagrodzenia o pracę pracownika, należy umieścić stosowną informację w tym przedmiocie.

Jak wynika bowiem z 884 § 2 k.p.c. w razie rozwiązania stosunku pracy z dłużnikiem dotychczasowy pracodawca czyni wzmiankę o zajęciu należności ew. wydanym dłużnikowi świadectwie pracy, a jeżeli nowy pracodawca dłużnika jest mu znany, przesyła temu pracodawcy zawiadomienie komornika i dokumenty dotyczące zajęcia wynagrodzenia oraz powiadamia o tym komornika i dłużnika, przeciwko któremu toczy się postępowanie egzekucyjne. Wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot. Przesłanie zawiadomienia komornika ma skutki zajęcia należności dłużnika u nowego pracodawcy od chwili dojścia zawiadomienia do tego pracodawcy.

Ważne:
Dochowanie tego obowiązku jest bardzo ważne, ponieważ pracodawcy, który zaniedbał przesłania dokumentów zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy dłużnika, stosownie do art. 884 § 2 k.p.c., komornik wymierza grzywnę w wysokości do dwóch tysięcy złotych. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie.

19. należności ze stosunku pracy uznanych i nie zaspokojonych przez pracodawcę do dnia ustania tego stosunku z powodu braku środków finansowych;


Chodzi o wymagalne należności ze stosunku pracy uznane (a więc niesporne) przez pracodawcę, których pracodawca nie wypłacił pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych. Jeżeli wypłata ma nastąpić ostatniego dnia każdego miesiąca, a rozwiązano stosunek pracy wcześniej, lecz pracodawca zamierza wypłacić wynagrodzenia w terminie wynagrodzeń to nie ma potrzeby zawierania takiej informacji.

20. informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach - na żądanie pracownika.


W tym punkcie wymienia się (tylko na żądanie pracownika) wysokość i składniki wynagrodzenia (np. premie), uzyskane kwalifikacje, szczególnie dające uprawnienia według odrębnych przepisów.

21. informacje związane z orzeczeniem sądu pracy


Jeżeli z orzeczenia sądu pracy wynika, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany zamieścić w świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę (art. 97 § 2 k.p.).

Ponadto w przypadku prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania, gdy zachodzi przypadek określony w § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy należy zamieścić o tym informację. W praktyce oznacza to uzupełnienie treści świadectwa pracy o tę informację przez pracodawcę. Taką adnotację pracodawca powinien podpisać i opatrzyć datą.

22. pouczenie


Bardzo ważne jest także umieszczenie w świadectwie pracy obligatoryjnego pouczenia o prawie pracownika wystąpienia z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa pracy w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy, a w razie nieuwzględnienia tego wniosku przez pracodawcę - o prawie do wystąpienia z żądaniem sprostowania świadectwa pracy do sądu pracy w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy przez pracodawcę.

Pomocniczy wzór świadectwa pracy zawiera załącznik do Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160002292/O/D20162292.pdf

V. Odrębności dotyczące wydawania świadectw pracy przez pracodawcę będącym agencją pracy tymczasowej.


W stosunku do pracowników tymczasowych występują odrębności dotyczące wydawania świadectwa pracy. Są one uregulowane w Ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz.U.2018.594 t.j.). Zgodnie z tą Ustawą agencja pracy tymczasowej wydaje pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy dotyczące łącznego zakończonego okresu zatrudnienia w tej agencji, objętego kolejnymi umowami o pracę, nawiązanymi w okresie nie dłuższym niż 12 kolejnych miesięcy. Świadectwo pracy wydaje się najpóźniej w dniu upływu terminu 12 kolejnych miesięcy zatrudniania przez agencję. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 12 kolejnych miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę. Gdy wydanie świadectwa pracy w takim terminie nie jest możliwe, agencja pracy tymczasowej, nie później niż w terminie kolejnych 7 dni, przesyła albo doręcza świadectwo pracy pracownikowi tymczasowemu lub osobie upoważnionej przez niego na piśmie do odebrania świadectwa pracy (art. 18a ust. 1 -3 Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Pracodawca będący agencją pracy tymczasowej zamieszcza w świadectwie pracy wydawanym pracownikowi tymczasowemu także informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego pracownik wykonywał pracę tymczasową na podstawie umowy o pracę oraz okresów wykonywania dla każdego z nich takiej pracy (§ 2 ust 2a Rozporządzenia w sprawie świadectwa pracy).

Pracownik tymczasowy może w każdym czasie żądać wydania przez agencję pracy tymczasowej świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Świadectwo pracy dotyczy okresu zatrudnienia na podstawie każdej kolejnej umowy o pracę lub łącznego okresu zatrudnienia objętego kolejnymi umowami o pracę. Świadectwo pracy wydaje się w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia żądania, a jeżeli jego wydanie w tym terminie nie jest możliwe, agencja pracy tymczasowej, nie później niż w terminie kolejnych 7 dni, przesyła albo doręcza świadectwo pracy pracownikowi tymczasowemu lub osobie upoważnionej przez niego na piśmie do odebrania świadectwa pracy (art. 18b Ustawy o pracownikach tymczasowych).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: