eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Sklep internetowy: nowe obowiązki informacyjne

Sklep internetowy: nowe obowiązki informacyjne

2015-03-05 00:20

Przeczytaj także: Co zmieniły nowe prawa konsumenta?


Wskazówki Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów


Jak się wydaje, przedstawiony powyżej, bardziej wymagający dla przedsiębiorcy kierunek interpretacji komentowanych przepisów, znajduje potwierdzenie we wspomnianej wyżej publikacji UOKIK-u. Opisano w niej modelowy przykład właściwego przeprowadzenia procesu zawarcia umowy przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. W przykładzie tym, w celu pobrania pliku z portalu, konsument musi założyć konto, co wiąże się z koniecznością opłacenia rocznego abonamentu za 99 zł brutto. Wedle komentowanej publikacji, informacje o cenie i czasie trwania abonamentu muszą w takim przypadku być wyświetlone na ekranie monitora konsumenta w osobnym oknie, dużą czcionką, bezpośrednio przed rejestracją. Czytając dalej, „kupujący musi zaakceptować powyższą wiadomość, aby przejść do następnego etapu rejestracji”. Następnie, po wypełnieniu stosownych danych, finalizacja umowy następuje po naciśnięciu przez konsumenta przycisku „zamówienie z obowiązkiem zapłaty”. Dopiero po wykonaniu tego kroku, umowę uważa się zawartą (K. Lehmann; UOKiK, Przepisy konsumenckie dla przedsiębiorców, Warszawa 2014, s. 25).

W powyższym przykładzie mamy zatem do czynienia z osobnym spełnieniem obowiązku:
  • zapewnienia przez przedsiębiorcę wyraźnego potwierdzenia przez konsumenta, że wie, że zamówienie wiąże się z koniecznością zapłaty (art. 17 ust. 2), co następuje przez wymaganie zaakceptowania przez konsumenta wiadomości o cenie i czasie trwania abonamentu, bez którego nie ma możliwości przejścia do następnego etapu, oraz
  • obowiązku odpowiedniego oznaczenia przycisku, przy użyciu którego zawierana jest umowa (art. 17 ust. 3), poprzez oznaczenie go zwrotem „zamówienie z obowiązkiem zapłaty”.

    Wedle komentowanej publikacji, „jeżeli przy zawarciu umowy nie zostały zapewnione takie warunki, uważa się ją za niezawartą”.

Skutki niedochowania obowiązków informacyjnych



W związku z powyższym, właściwe zaprojektowanie procesu składania zamówień jest bardzo istotne. Z niedopełnieniem przez przedsiębiorcę któregoś z obowiązków informacyjnych w ramach tego procesu nowa ustawa wiąże daleko posunięte sankcje. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 4, jeżeli przedsiębiorca nie spełnia wymogu zapewnienia, aby konsument w momencie składania zamówienia wyraźnie potwierdził, że wie, że zamówienie pociąga za sobą obowiązek zapłaty, jak również wymogu oznaczenia przycisku, przy użyciu którego zamówienie zostaje złożone w łatwo czytelny sposób słowami "zamówienie z obowiązkiem zapłaty" lub innym równoważnym i jednoznacznym sformułowaniem, umowa nie zostaje zawarta.

Brak zawarcia umowy powoduje z kolei, że w przypadku, gdy niefrasobliwy przedsiębiorca spełni świadczenie, będzie ono miało charakter świadczenia niezamówionego przez konsumenta. W myśl art. 5 ust. 1 nowej ustawy, spełnienie takiego świadczenia następuje na ryzyko przedsiębiorcy i nie nakłada na konsumenta żadnych zobowiązań. Oznacza to, że w takim przypadku konsument nie będzie zobowiązany do jego zwrotu. Aby uniknąć zatem takich niekomfortowych sytuacji, przedsiębiorcy – nie bagatelizujcie obowiązków informacyjnych!

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Antoni76 / 2015-03-12 14:49:27

    Porządny artykuł :) Tego było mi trzeba! Osobiście czytam bloga Prokonsumecki, który jest wręcz moim ratunkiem w tych sprawach. Także polecam zainteresowanym tematem prawa w sklepie internetowym http://prokonsumencki.pl/blog/nowa-ustawa-o-prawach-konsumenta-co-musi-podac-sprzedawca-o-produkcie/ W tym wpisie akurat również obowiązki informacyjne, ale można też znaleźć wiele innych dobrych wpisów.
    Ale prawoegospodarka, nie obrażajcie się, Was też czytam :) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: