eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zmiana rozkładu czasu pracy: nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy

Zmiana rozkładu czasu pracy: nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy

2014-02-18 08:47

Zmiana rozkładu czasu pracy: nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy

Dla zmiany rozkładu czasu pracy nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy © Syda Productions - Fotolia.com

Po tegorocznej nowelizacji przepisów o czasie pracy pojawiła się wątpliwość, czy termin 1-tygodniowy na poinformowanie pracowników o rozkładzie czasu pracy dotyczy również przypadków zmiany rozkładu w trakcie miesiąca.

Przeczytaj także: Harmonogram czasu pracy obowiązkowy lub dobrowolny

Od 23 sierpnia br. w Kodeksie pracy pojawiły się nowe regulacje dotyczące zasad wydawania rozkładów czasu pracy. Po zmianach rozkład czasu pracy trzeba przekazywać pracownikom co najmniej na tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

W nowym stanie prawnym powstały wątpliwości, czy 1-tygodniowy termin na poinformowanie pracowników o treści rozkładu czasu pracy obowiązuje również w odniesieniu do zmian w rozkładach (harmonogramach, grafikach) dokonywanych na bieżąco, z dnia na dzień, z uwagi np. na chorobę innego pracownika lub inną uzasadnioną okoliczność.

Wydaje się, że należy oddzielić tworzenie rozkładów od dokonywania ich zmiany w trakcie miesiąca. Tym samym, 1-tygodniowy termin na poinformowanie pracowników ma zastosowanie tylko w odniesieniu do tworzenia nowego rozkładu. Natomiast nie ma zastosowania do przypadków zmiany rozkładu w trakcie okresu rozliczeniowego – jeżeli jest to obiektywnie uzasadnione. W takim też kierunku idzie nowa wykładnia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne
Zmiana rozkładu jest dopuszczalna w trybie określonym przez pracodawcę


Zgodnie z art. 129 § 3 kodeksu pracy rozkład czasu pracy danego pracownika może być sporządzony – w formie pisemnej lub elektronicznej – na okres krótszy niż okres rozliczeniowy, obejmujący jednak co najmniej miesiąc. Pracodawca przekazuje pracownikowi rozkład czasu pracy co najmniej na tydzień przez rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony ten rozkład.

Z przepisu tego nie wynika wprost, że dopuszczalne jest dokonywanie zmian w rozkładzie czasu pracy pracownika, jednak jest to praktykowane. Należy uznać, że zmiany w rozkładach czasu pracy pracowników są dopuszczalne z przyczyn obiektywnych.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Dla zmiany rozkładu czasu pracy nie ma zastosowania termin 1-tygodniowy

Wydaje się, że należy oddzielić tworzenie rozkładów od dokonywania ich zmiany w trakcie miesiąca. Tym samym, 1-tygodniowy termin na poinformowanie pracowników ma zastosowanie tylko w odniesieniu do tworzenia nowego rozkładu. Natomiast nie ma zastosowania do przypadków zmiany rozkładu w trakcie okresu rozliczeniowego.


Zdaniem Departamentu Prawa Pracy MPiPS z art. 129 § 3 k.p. nie wynika, z jakim wyprzedzeniem mogą być one dokonywane. Regulacja w tym zakresie może natomiast być zawarta w przepisach wewnątrzzakładowych, obowiązujących u pracodawcy, np. w regulaminie pracy.

Przydatne linki:
- Kodeks pracy


Jednocześnie Departament Prawa Pracy uprzejmie informuje, że prezentowane poglądy nie są wiążące dla stron stosunku pracy, Państwowej Inspekcji Pracy oraz sądów pracy. Do ustalania uprawnień pracowniczych ze stosunku pracy właściwy jest pracodawca, a spory na tym tle rozstrzygają sady pracy.

Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie modyfikacji rozkładów czasu pracy pracowników z 18 października 2013 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: