eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zmiana warunków pracy: wymagana zgoda pracownika

Zmiana warunków pracy: wymagana zgoda pracownika

2010-04-29 09:28

Zmiana warunków pracy bądź płacy wymaga wręczenia pracownikowi porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego, bez względu na to, czy jest to zmiana na korzyść pracownika, czy też nie.

Przeczytaj także: Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

Nieraz pracodawcy o tej zasadzie zapominają, twierdząc, że jeśli warunki pracy zmieniają się na korzyść pracownika lub są dla niego neutralne, to wystarczy pracownika o tej zmianie poinformować. Otóż nie, w każdym takim przypadku należy pracownikowi w sposób sformalizowany zmienić odpowiednio warunki pracy bądź płacy.

Sam fakt, że pracodawca proponuje pracownikowi zmianę warunków na korzystniejsze, np. podpisuje aneks z wyższym wynagrodzeniem, nie oznacza możliwości zawarcia porozumienia zmieniającego. Aby mogło być ono zawarte, pracownik musi wyrazić na nie zgodę.

Nie ma domniemania wyrażenia zgody pracownika tylko dlatego, że zmiana warunków zatrudnienia ma być zmianą na lepsze. Pracownik w niektórych przypadkach może bowiem nie chcieć takiej zmiany.

Przykład z życia:
  • Pracodawca wręcza pracownikowi do podpisania aneks do umowy o pracę, na mocy którego wynagrodzenie pracownika ma ulec znacznemu podwyższeniu. Pracownik nie chce wyrazić zgody na taki wzrost wynagrodzenia, gdyż wiąże się to z wejściem w wyższy próg podatkowy.
Brak zgody pracownika na podwyższenie wynagrodzenia za pracę powoduje, że zaproponowany przez pracodawcę aneks do umowy o pracę nie wchodzi w życie.

Pracownik może również nie chcieć wyrazić zgody na neutralną zmianę warunków zatrudnienia, czyli taką, której nie można określić ani jako zmianę korzystną, ani jako niekorzystną.

Przykład z życia:
  • Pracownik otrzymał od pracodawcy propozycję zmiany godzinowej stawki wynagrodzenia na stawkę miesięczną, której wysokość odpowiadałaby średniemu miesięcznemu wynagrodzeniu, jakie pracownik otrzymywał, gdy był wynagradzany w systemie godzinowym. Pracownik nie chce zgodzić się na taką zmianę, gdyż woli otrzymywać wynagrodzenie uzależnione od liczby wypracowanych w danym miesiącu godzin.

Ponieważ pracownik nie wyraża zgody na zmianę systemu wynagradzania, zmiana nie może być skutecznie dokonana. Brak zgody pracownika na porozumienie zmieniające warunki pracy lub płacy powoduje, że zmiany tych warunków można dokonać tylko poprzez zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego - pod warunkiem jednak, że i na nie pracownik wyrazi zgodę.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: