eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Terminowe porozumienie zmieniające

Terminowe porozumienie zmieniające

2010-07-27 13:41

Porozumienie zmieniające może być zawarte na czas określony, a terminem końcowym jego obowiązywania może być nie tylko konkretna data kalendarzowa, ale też zdarzenie przyszłe i pewne. Z wyroku SN z 13 grudnia 2007 r., I PK 149/07.

Przeczytaj także: Zmiana warunków pracy: wymagana zgoda pracownika

Stan faktyczny: Andrzej D. zawarł z pracodawcą - klubem sportowym Cz. - porozumienie, obniżające jego pensję na czas od 1 stycznia 2004 r. "do momentu przejęcia pracownika przez Sportową Spółkę Akcyjną". Klub sportowy musiał przekształcić się w tę spółkę, aby brać udział w rozgrywkach ligowych. A zatem powstanie spółki było zdarzeniem, które na pewno miało nastąpić w nieokreślonej przyszłości.

Sportowa Spółka Akcyjna przejęła Andrzeja D. 1 kwietnia 2005 r. Jednakże nowy pracodawca nadal wypłacał pracownikowi pensję w obniżonej wysokości. Uznał bowiem za sprzeczny z prawem sposób, w jaki został określony końcowy termin obowiązywania porozumienia obniżającego pensję Andrzeja D. Stąd też spółka przyjęła, że porozumienie to było zawarte na czas nieokreślony. Sprawa trafiła do sądu pracy.

Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy nie zgodził się z pracodawcą. Stwierdził, że utworzenie Sportowej Spółki Akcyjnej, która miała przejąć działalność i pracowników klubu sportowego Cz., było zdarzeniem przyszłym i pewnym, a więc mogło być wskazane, jako termin końcowy obowiązywania porozumienia zmieniającego. Z chwilą nadejścia tego terminu automatycznie nastąpił zatem powrót do wynagrodzenia pracownika sprzed zawarcia porozumienia. Taka zmiana wysokości pensji nie była też sprzeczna z art. 231 kp, tym bardziej, że była korzystna dla pracownika.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: