eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Porzucenie pracy a prawo do urlopu

Porzucenie pracy a prawo do urlopu

2012-03-12 12:50

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Przeczytaj także: Urlop bezpłatny a prawa pracownika

Pytanie: Czy pracownik, który porzucił pracę po kilku dniach, ma prawo do urlopu wypoczynkowego i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?

Odpowiedź: W przypadku gdy pracownik porzucił pracę po kilku dniach (i nie było to jego pierwsze zatrudnienie), należy mu się urlop, jeżeli w danym miesiącu nigdzie indziej nie świadczył pracy. Dany miesiąc zatrudnienia należy zaokrąglić w górę i wyliczyć urlop w wymiarze 1/12.

Urlop przysługuje w wymiarze proporcjonalnym

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze.

Niepełny miesiąc pracy trzeba zaokrąglić

Kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Natomiast jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca.

W związku z tym pracownikowi, nawet jeżeli porzucił pracę po kilku dniach, dany miesiąc należy zaokrąglić w górę i wyliczyć urlop za 1/12.

Uwaga! Jeśli w danym miesiącu, przed rozpoczęciem pracy w obecnym zakładzie, pracownik świadczył gdzieś pracę, takiego zaokrąglenia powinien dokonać poprzedni pracodawca, a obecny za kilka dni pracy nie musi wyliczać urlopu, a co za tym idzie - płacić ekwiwalentu.

Przykład:
  1. Pracownik został zatrudniony w obecnym zakładzie 15 lutego. Do 5 lutego świadczył pracę w innym zakładzie. U obecnego pracodawcy po 5 dniach porzucił pracę. W związku z tym, że ustanie stosunku pracy i nawiązanie kolejnego nastąpiło w tym samym miesiącu, luty powinien być zaliczony do urlopu w pierwszym zakładzie (tam, gdzie praca była do 5 lutego). Dlatego też w zakładzie, w którym pracownik porzucił pracę, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty ekwiwalentu, ponieważ prawo do urlopu w ogóle nie powstało.
  2. Pracownik rozpoczął pracę w zakładzie 15 lutego. W danym miesiącu nie był nigdzie zatrudniony. Po 5 dniach pracy przestał do niej przychodzić. Rozwiązano z nim umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Niemniej jednak, niezależnie od trybu rozwiązania umowy, za luty należy pracownikowi wypłacić ekwiwalent za urlop. Zgodnie bowiem z przepisami prawa pracy do celów urlopowych niepełny miesiąc pracy zaokrągla się w górę.


Podstawa prawna:
  • art. 1551 § 1 pkt 1, art. 1552a ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: