2020-09-02 08:34
Ślub © ulikloes - Fotolia.com
Przeczytaj także: Urlop okolicznościowy - kiedy przysługuje?
W ostatnich dniach dość szerokim echem w mediach odbiła się historia, gdzie pracodawca odmówił pracownicy urlopu, który wykorzystany miał zostać na obecność na ślubie. Pracodawca argumentował to koronawirusem i zagroził, że jeżeli pracownica mimo wszystko zdecyduje się na udział w uroczystości to niech wypisze sobie wolne na kolejne dwa tygodnie w ramach kwarantanny.fot. ulikloes - Fotolia.com
Ślub
Pracodawcy odmawiają jednodniowych urlopów. Boją się, że pracownicy „przyniosą” koronawirusa.
- Wiele firm jest bardzo osłabionych czasem pandemii koronawirusa. Odnotowują straty, dokonują optymalizacji, dokładnie sprawdzają jak mogą możliwie efektywnie funkcjonować w tak trudnym czasie. Nie może być więc zaskoczenia, że menadżerowie odradzają pracownikom zachowania, które mogą być potencjalnie niebezpieczne – mówi Prezes Marczulewska. - Wszystkie działania pracodawców muszą jednak trzymać się w ramach Prawa Pracy. Jeżeli występuje odmowa urlopu czy próba ingerencja w wolność pracownika to jest to nieetyczne i nie powinno mieć miejsca. Pracodawca ma prawo apelować do rozsądku pracownika, ale nie może wywierać na nim presji lub wprost zakazywać mu udziału w weselu czy w pogrzebie – mówi Małgorzata Marczulewska.
- Do naszego stowarzyszenia dotarło kilka skarg. Dotyczyły one np. uzasadnienia wzięcia urlopu na żądanie w danym terminie czy wprost sugestii, że pracodawca odradza pracownikowi udział w ślubie, bo może to poskutkować kwarantanną. Otrzymaliśmy także ciekawe zgłoszenie, że pracownicy otrzymali reprymendę za zorganizowanie czegoś w rodzaju "spotkania integracyjnego" w klubie. Według zarządzających było to zachowanie nieodpowiedzialne w czasie pandemii – dodaje Prezes Małgorzata Marczulewska.
- Co do zasady pracodawca nie może wymagać od pracownika wskazania powodu skorzystania z urlopu czy destynacji ewentualnego wyjazdu. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca może przesunąć pracownikowi termin urlopu „jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenie toku pracy” (art. 164 Kp). Niemniej jednak każdemu pracownikowi przysługuje tzw. urlop na żądanie w wymiarze czterech dni w roku (art. 1672 Kp) i tu pracodawca nie ma możliwości odmówić pracownikowi skorzystania z takiego uprawnienia – wyjaśnia radca prawny Mateusz Galikowski.
- Przepisy Tarczy Antykryzysowej informują, że pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu, a pracownik jest obowiązany taki urlop wykorzystać – mówi mec. Galikowski.
- Należy również zauważyć, że pracodawca może wysłać pracownika wracającego z wesela jeśli obawia się o zdrowie innych pracowników do pracy zdalnej zapewniając mu narzędzia do wykonywania takiej pracy. To rozwiązanie wydaje się być rozwiązaniem kompromisowym – wyjaśnia mec. Galikowski.
oprac. : eGospodarka.pl
Urlop okolicznościowy
Urlop okolicznościowy a macierzyński
Urlop okolicznościowy i inne zwolnienia
Urlop nie na każde żądanie
Urlop na żądanie - specyfika
Urlop na żądanie
Urlop na żądanie dla niepełnoetatowca
Urlop na żądanie a linia orzecznicza
Urlop na żądanie- gdy wniosek bez odpowiedzi
Witam, pracuję na umowę o pracę na dość nieregularnym grafiku - 3 do 4 dni w tygodniu po 14 godzin. W tym tygodniu przypada mi: poniedziałek ...
Witam, czy jeśli dziecko urodziło się w marcu, a w tym czasie jestem zatrudniony na umowę o pracę w firmie X, natomiast od kwietnia na umowę o ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Dacia Sandero 2021 z szansą na sukces
10 priorytetów politycznych prezydentury Joe Bidena
Umowa najmu okazjonalnego a wizyta u notariusza
Polacy chcą kupować nowe mieszkania
SAS przedstawia 4 obszary rozwoju biznesu w 2021 roku
Na szczepienia na COVID-19 coraz więcej chętnych
GUS: koniunktura gospodarcza na minusie, wciąż najgorzej w gastronomii