eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Plan urlopów na 2012 rok

Plan urlopów na 2012 rok

2012-01-03 11:14

Mamy nowy rok, a z nim czas planowania urlopów na 2012 r. Nie każdy musi wprowadzać plan urlopów. Jednak może on bardzo się przydać. Sprawdźmy jak należy obecnie planować urlopy (po ostatniej zmianie w Kodeksie pracy, dotyczącej terminu udzielania zaległego urlopu).

Przeczytaj także: Termin urlopu wypoczynkowego

Czy trzeba mieć plan i czy to się opłaca?

Plan urlopów musi tworzyć pracodawca, u którego działają zakładowe organizacje związkowe, chyba że zgodzą się one na nieustalanie planu. Jeśli nie ma związków, pracodawca nie musi tworzyć planu. Jednak nawet wtedy warto go wprowadzić, ponieważ pomaga zaplanować pracę i zastępstwa oraz dyscyplinuje pracowników do korzystania z urlopów. Poza tym, jeśli w zakładzie jest plan urlopów, nie trzeba każdorazowo uzgadniać terminów wykorzystania urlopów (można np. od razu zaplanować urlop na cały rok i potem stosować wnioski urlopowe tylko wówczas, gdy pracownik chce zmienić zaplanowany termin urlopu).

Uwaga! Gdy nie ma planu urlopów, termin urlopu ustala każdorazowo pracodawca w porozumieniu z pracownikiem. Nie da się więc zmusić pracownika do skorzystania z urlopu w danym terminie (choć pracodawca też może nie zgodzić się na termin zaproponowany przez pracownika), chyba że pracownik jest w okresie wypowiedzenia lub jest to urlop zaległy, a zbliża się koniec września następnego roku.

W jakim stopniu plan wiąże pracodawcę i pracownika?

Zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów powoduje, że urlop powinien być przez pracownika wykorzystany w terminie wskazanym w planie (wiąże to obie strony: pracodawcę i pracownika). Nadal jednak możliwe będzie:
  • przesunięcie urlopu na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami,
  • przesunięcie urlopu z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia w toku pracy (art. 164 kp),
  • konieczne przesunięcie urlopu z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika (art. 165 kp),
  • niemożność wykorzystania urlopu z powodu m.in. choroby, ćwiczeń wojskowych czy urlopu macierzyńskiego (art. 166 kp),
  • odwołanie z urlopu dokonane przez pracodawcę, gdy obecności pracownika w firmie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 kp).

W tych przypadkach można dokonać korekty w planie urlopów, ale można też po prostu udzielić urlopu w innym terminie bez zmieniania planu. Jeśli więc np. pracownik ma zaplanowany na sierpień urlop, ale z końcem czerwca ma mu się rozwiązać umowa, pracodawca może nakazać mu wykorzystanie urlopu w okresie wypowiedzenia.

Podstawa prawna:
  • art. 153, art. 1552a, art. 158, art. 161 - 164 art. 1672, art. 168, art. 205 kp,
  • art. 5 ust. 1 ustawy z 14 lipca 1983 r., o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach państwowych (Dz. U. z 2011 r. nr 123, poz. 698, ze zm.)
  • załącznik do rozporządzenia MK z 16 września 2002 r., w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania (...) (Dz. U. nr 167, poz. 1375).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: