eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna

2007-10-12 12:55

Przeczytaj także: Odprawa emerytalna: odsetki za zwłokę w wypłacie


Wysokość takiej odprawy oblicza się tak samo, jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (§ 2 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, Dz. U. nr 62, poz. 289; ostatnia zmiana w Dz. U. z 2003 r. nr 230, poz. 2292).

Konieczny związek

Kodeks pracy wskazuje wyraźnie, iż odprawa przysługuje jedynie w sytuacji, gdy stosunek pracy pracownika ustał w związku z jego przejściem na rentę lub emeryturę. Dodać w tym miejscu należy, iż przepisy nie precyzują, jaki powinien to być związek. Tym samym należy przyjąć, iż odprawa taka będzie przysługiwać, jeżeli wystąpi jakikolwiek związek pomiędzy rozwiązaniem umowy o pracę a przejściem na emeryturę.

Powyższe potwierdza także Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia 8 grudnia 1993 r., I PRN 111/93 (OSNCP 1994/12/243) stwierdził, że przewidziany w przepisach regulujących prawo do odprawy związek między rozwiązaniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej może mieć nie tylko charakter przyczynowy (gdy przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest nabycie prawa do emerytury lub renty i gdy rozwiązanie tego stosunku następuje w chwili przyznania świadczenia) lub czasowy (gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje dlatego, że pracownikowi przysługuje prawo do świadczenia), ale także funkcjonalny, przy czym z tym ostatnim mamy do czynienia wtedy, gdy rozwiązanie stosunku pracy następuje przed spełnieniem warunków uprawniających do emerytury lub renty inwalidzkiej, ale nabycie prawa do jednego z tych świadczeń i przyznanie świadczenia po ustaniu zatrudnienia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej rozwiązanie stosunku pracy. Wyrażenie ,,w związku" jest bowiem szersze od wyrażenia ,,z powodu" i pozwala objąć prawem do odprawy te sytuacje, w których rozwiązanie stosunku pracy nie zbiega się ściśle w czasie z nabyciem przez pracownika prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej. Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 maja 2003 r.
I PK 257/02 (OSNP 2004/15/267)

Ważny sposób rozstania się z pracodawcą

Pracodawca ma obowiązek wypłacenia odprawy emerytalnej, gdy stosunek pracy został rozwiązany:
  • za wypowiedzeniem złożonym przez jedną ze stron,
  • ze względu na upływ terminu, na który umowa o pracę na czas określony została zawarta
  • za porozumieniem stron,
  • na podstawie art. 53 kodeksu pracy

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: