2020-05-03 00:25
Zwolnienie z powodu pandemii? © Andrey Popov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwolnienia grupowe w dobie pandemii: kiedy wypłacić odprawy?
fot. Andrey Popov - Fotolia.com
Zwolnienie z powodu pandemii?
Po pierwsze, sprawdź, czy zostałeś zwolniony zgodnie z prawem oraz jakie prawa Ci przysługują, a po drugie zaktualizuj swoje CV i przejdź do aktywnego szukania pracy.
– W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony jest to okres równy 2 tyg. przy zatrudnieniu krótszym niż pół roku, 1 miesiąc przy zatrudnieniu dłuższym niż pół roku oraz 3 miesiące w przypadku zatrudnienia powyżej 3 lat. Z kolei jeżeli dany pracownik był zatrudniony na czas określony to, co do zasady, nie wolno wypowiadać umowy przed końcem okresu, na który została ona zawarta. Wyjątkiem są sytuacje, gdy została ona zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, wówczas okres wypowiedzenia umowy wynosi 2 tygodnie. W przypadku umów na zastępstwo okres wypowiedzenia jest równy 3 dniom roboczym – komentuje Paweł Knieć, recruitment consultant z firmy doradztwa personalnego HRK S.A.
– Pracodawca, w obliczu zwolnień grupowych, ma obowiązek poinformowania związków zawodowych czy organizacji pracowniczych o planowanych działaniach. Musi podać przyczyny swojej decyzji, wskazać grupy objęte zwolnieniami, a także wyznaczyć termin planowanych zwolnień. Powinien także poinformować na jakich zasadach ma zamiar rozstać się z załogą oraz jakie świadczenia zamierza zapewnić. Oczywiście, zwalnianym osobom, zgodnie z ustawą, przysługuje odprawa – komentuje Paweł Knieć.
– Jeżeli dany pracownik pracował w firmie krócej niż 2 lata, to przysługuje mu prawo do odprawy w kwocie miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracował od 2 do 8 lat, to odprawa wzrasta do kwoty równej 2-miesięcznemu wynagrodzeniu. W przypadku osób zatrudnionych dłużej niż 8 lat, odprawa równa się kwocie 3-miesięcznego wynagrodzenia – mówi ekspert z HRK S.A.
– W przypadku likwidacji zakładu niestety nikt nie jest chroniony, ani osoby na urlopie wychowawczym, ani na macierzyńskim i ojcowskim. Ochrony pozbawieni są również związkowcy, pracownicy przebywający na zwolnieniu lekarskim czy urlopie, a nawet ci pozostający w ochronie przedemerytalnej – kwituje Paweł Knieć z HRK S.A.
oprac. : eGospodarka.pl
Przyczyny wypowiedzenia dotyczące i niedotyczące pracownika
Zwolnienia grupowe - procedura
Kiedy odprawa przy zwolnieniach indywidualnych
Zwolnienie pracownika w Polsce nie jest proste. A jak to wygląda na świecie?
Praca zdalna: czy możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę przez Teams?
Wypowiedzenie umowy o pracę: powody muszą być prawdziwe
Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie
Likwidacja stanowiska pracy: co dalej z pracownikiem?
Kiedy zwolnienie dyscyplinarne a kiedy wypowiedzenie?
Witam, jestem na świadczeniu rehabilitacyjnym 3-miesięcznym po okresie 182 dni zasiłku chorobowego, który kończy się 20.03.14 r. Po tym ...
Witam, ostatnio dostałem wypowiedzenie umowy o pracę i zastanawiam się czy należy mi się odprawa. W firmie pracuję już drugi raz. Pierwszym ...
Rynek dóbr luksusowych odrabia straty po pandemii
Dziś Światowy Dzień Mediów Społecznościowych. Jakie błędy popełniamy?
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Polacy wolą Disney+ od Netflixa
Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują