eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jak ułożyć harmonogram czasu pracy w 2011 roku?

Jak ułożyć harmonogram czasu pracy w 2011 roku?

2011-02-10 13:59

Zmiany w obliczaniu czasu pracy, jakie weszły w życie na początku 2011 r. wciąż budzą mnóstwo wątpliwości. Zmiany te mogą powodować problemy z układaniem harmonogramu czasu pracy. Można go obecnie ułożyć według zasady 4 kroków.

Przeczytaj także: Przestój a zmiana harmonogramu czasu pracy

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje zasada, że święto przypadające w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (w5) nie obniża już wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym (nie trzeba więc za takie święto oddawać dodatkowego dnia wolnego). Powoduje to zmianę sposobu obliczania czasu pracy. Przedstawiamy kolejne kroki ustalania harmonogramu według nowych zasad.

Krok 1: Wyznaczamy ile musi być wn i w5

Zwykle najpierw obliczaliśmy wymiar czasu pracy, a dopiero potem rozkładaliśmy go na konkretne dni. Ale po zmianach wymiar ten może być różny, w zależności od tego, czy są jakieś W5 zaplanowane na dni świąteczne, czy też nie.

Planowanie czasu pracy warto więc obecnie zacząć od określenia liczby jedynie w5 i wn (ale już nie wś) - gdyż ich liczba jest nadal stała dla wszystkich pracowników i odpowiada sumie niedziel i sobót w danym miesiącu.

Przykładowo, w kwietniu 2011 roku musimy zaplanować co najmniej 4 dni wolne z tytułu niedziel i co najmniej 5 dni wolnych z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (w5).

Krok 2: Wyznaczamy, w jakie dni pracownik jest potrzebny

Następnie warto ustalić, w które dni dany pracownik ma pracować i które w związku z tym ma mieć wolne. Rozpisujemy tylko wn i w5. Świąt (wś) na razie nie ruszamy.

Krok 3: Patrzymy, czy są jakieś święta przypadające w w5.

Krok 4: Liczymy ostateczny czas pracy i rozkładamy go na poszczególne dni.

Podstawa prawna:
  • Art. 130 kp


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: