eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czasowa zmiana obowiązków pracownika a umowa o pracę

Czasowa zmiana obowiązków pracownika a umowa o pracę

2011-01-25 12:12

Czasowe powierzenie obowiązków innego rodzaju niż wynikające z umowy o pracę nie wymaga formy pisemnej. Może być dokonane ustnie. Warto jednak sporządzić pisemny dokument.

Przeczytaj także: Polecenie służbowe w orzecznictwie SN

Czasowe powierzenie innych obowiązków także w okresie wypowiedzenia

Z czasowego powierzenia obowiązków pracodawcy wolno skorzystać również w okresie wypowiedzenia. Jest to bowiem w dalszym ciągu okres zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że także w tym czasie powierzenie innych obowiązków niż wynikające z umowy o pracę dopuszcza się tylko w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy. Powierzenie innych obowiązków nie może zatem wynikać z samego faktu, iż pracownik jest w okresie wypowiedzenia i pracodawca nie chce go w tym czasie dopuszczać do wykonywania dotychczasowych zadań. Pracodawcy wolno jednak wówczas polecić wykonywanie dotychczasowych obowiązków pracownikowi, który ma zastąpić odchodzącego, zaś temu, którego umowa zostaje rozwiązana - przygotowanie/wyszkolenie nowego pracownika do wykonywania jego dotychczasowych obowiązków.

Zastosowanie w praktyce: Pracownik zatrudniony na stanowisku kontrolera finansowego w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia dostał od pracodawcy polecenie wyszkolenia nowego pracownika, który ma go zastąpić w wykonywanych obowiązkach. Ponadto na miesiąc przed zakończeniem okresu wypowiedzenia, kiedy nowy pracownik będzie już wyszkolony, dotychczasowy ma wykonywać pracę w dziale księgowości i ewentualnie udzielać wskazówek dotyczących pracy pracownikowi nowo zatrudnionemu.

Można ustnie, ale lepiej mieć jakiś dowód

Czasowe powierzenie obowiązków innego rodzaju niż wynikające z umowy o pracę nie wymaga formy pisemnej. Może być dokonane ustnie. Warto jednak sporządzić pisemny dokument. Dzięki niemu pracodawca będzie miał bowiem dowód, że takiego powierzenia dokonał, zaś pracownik - potwierdzenie okresu, na który otrzymał powierzenie. Nie ma jednak obowiązku tworzenia takiego dokumentu ani tym bardziej zamieszczania go w aktach osobowych pracownika (można jednak dobrowolnie umieścić go w części B akt).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: