eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dorozumiana umowa na czas nieokreślony

Dorozumiana umowa na czas nieokreślony

2008-03-31 13:29

Dopuszczenie pracownika do świadczenia pracy po rozwiązaniu umowy o pracę na okres próbny, polegające na dowożeniu do pracy samochodem służbowym, zapewnieniu pobytu w hotelu oraz wyżywienia, a przede wszystkim akceptowaniu wykonywania przez niego pracy pod nadzorem, oznacza, iż między stronami doszło do nawiązania stosunku pracy na czas nieokreślony.

Przeczytaj także: Umowy terminowe: wypowiedzenie nie zawsze możliwe

Stan faktyczny sprawy

Jacek H. był zatrudniony w Spółce W. na okres próbny do 30 listopada 1998 r. Dnia 1 grudnia przyszedł jednak do pracy i świadczył ją na budowie w M. W tym dniu upadł podczas pracy. Następnie dostarczył pracodawcy zwolnienie lekarskie od 2 do 22 grudnia 1998 r. Dnia 14 grudnia 1998 r. pomimo choroby pojechał do pracy na budowę w M. samochodem służbowym. Podczas pracy Jacek H. spadł z rusztowania i ponownie stał się niezdolny do pracy. Pracodawca odmówił jednak wypłaty wynagrodzenia chorobowego. Stwierdził, że z Jackiem H. nie wiąże go już stosunek pracy, umowa o pracę na okres próbny rozwiązała się bowiem z upływem czasu, a nowej umowy nie podpisano. Jacek H. zwrócił się więc do sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy pomiędzy nim a Spółką W.

Decyzja sądu

Sąd Najwyższy przyznał rację Jackowi H. Stwierdził, że skoro po rozwiązaniu umowy na okres próbny Jacek H. został dopuszczony do pracy, to między stronami doszło tym samym w sposób dorozumiany do nawiązania umowy o pracę na czas nieokreślony. Do miejsca pracy Jacka H. dowożono samochodem służbowym. Korzystał on z noclegów w hotelu i posiłków zapewnionych przez pracodawcę. Pracował pod nadzorem przełożonego. Pracodawca przyjął od niego zwolnienie lekarskie za okres od 2 do 22 grudnia 1998 r. Oznacza to, że strony zamierzały kontynuować stosunek pracy, chociaż nie potwierdziły tego na piśmie.
Wyrok Sądu Najwyższego z 15 listopada 2001 r., II UKN 611/00, OSNP – wkł. 2002/5/7.

Co z tego wynika?

Kiedy upływa termin zawartej z pracownikiem umowy o pracę, należy podjąć szybko decyzję, czy dalej go zatrudniać. Jeśli tak, to niezwłocznie, najpóźniej następnego dnia po rozwiązaniu poprzedniej umowy, należy ustalić z pracownikiem nowe warunki zatrudnienia i podpisać z nim kolejną umowę o pracę (szczególnie gdy ma to być umowa terminowa). Jeśli nie – należy dopilnować, aby przypadkiem pracownik po dniu rozwiązania umowy nie został dopuszczony do pracy przez jego przełożonych. Zdarza się bowiem, że pracownik, któremu umowa się skończyła, przychodzi mimo wszystko do pracy i wykonuje dotychczasowe obowiązki. Jeśli pracodawca pozwala mu świadczyć pracę, to w takiej sytuacji pracownik może zwrócić się do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy i sprawę wygrać. Co więcej, jeśli sąd nie będzie w stanie ustalić, jaki był zamiar stron co do rodzaju umowy, to na korzyść pracownika przyjmie, że nawiązano umowę na czas nieokreślony.

Podstawa prawna:
  • art. 22 § 1 i § 11 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: