Umowy o pracę - ważne zmiany
2022-09-23 13:43

Nadchodzą ważne zmiany w umowach o pracę © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zmiany w prawie pracy kluczowe dla pracowników
W przypadku umów na okres próbny zmieniony będzie czas ich trwania. Zostanie on uzależniony od rodzaju umowy, jaką pracodawca ma zamiar zawrzeć z pracownikiem po zakończeniu okresu próbnego:- Okres próbny nie będzie mógł trwać dłużej niż miesiąc jeśli pracodawca po jego zakończeniu zamierza zawrzeć umowę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy.
-
Dla umowy na czas określony między 6 a 12 miesięcy okres próbny nie będzie mógł być dłuższy niż 2 miesiące.
W obu powyższych przypadkach omawiany termin będzie mógł być wydłużony o miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem świadczonej pracy. - Jeśli pracodawca będzie chciał zawrzeć umowę na czas określony dłuższy niż rok lub na czas nieokreślony, to okres próbny nie będzie mógł być dłuższy niż na 3 miesiące.
Warto zaznaczyć, że ustawodawca odnosi się tutaj do zamiaru pracodawcy jeszcze przed zatrudnieniem pracownika. W trakcie trwania okresu próbnego ten zamiar może się zmienić ze względu na nowe okoliczności. Weryfikacja może więc być trudna dla organów kontrolnych. Dodatkowo w umowie na okres próbny będzie możliwy zapis wydłużający czas jej trwania o urlop, chorobę lub inne usprawiedliwione nieobecności pracownika – mówi Mateusz Boguszewski, Główny Księgowy w firmie inFakt.
fot. mat. prasowe
Nadchodzą ważne zmiany w umowach o pracę
Największe zmiany dotyczyć będą umów na okres próbny oraz wypowiedzeń umów na czas określony.
Zrównanie umów na czas określony i nieokreślony
Ważną nowością będzie też zrównanie na wielu płaszczyznach umów zawieranych na czas określony z tymi na czas nieokreślony.
Wprowadzony zostanie obowiązek uzasadnienia wypowiedzenia umowy na czas określony przez pracodawcę. Do tej pory obowiązek taki występował jedynie w przypadku umów na czas nieokreślony – wskazuje ekspert inFakt.
Ponadto pracodawca będzie musiał zawiadomić organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy na czas określony. Niedotrzymanie któregoś z wymienionych obowiązków będzie skutkować przywróceniem pracownika do pracy.
Nowelizacja przewiduje także wprowadzenie nowego rodzaju wniosku dla pracowników. Będą oni mogli zwrócić się do pracodawcy o zmianę formy zatrudnienia. Jedynym warunkiem, który musi spełnić pracownik, aby móc złożyć taki wniosek, jest zatrudnienie powyżej 6 miesięcy.
Wniosek będzie mógł dotyczyć zmiany rodzaju umowy np. z czasu określonego na nieokreślony, zmianę rodzaju wykonywanej pracy lub wymiaru etatu. Pracownik będzie mógł go złożyć w formie zarówno papierowej, jak i elektronicznej, ale nie częściej niż raz w roku – wyjaśnia Mateusz Boguszewski.
Co ważne, pracodawca powinien w miarę możliwości przychylić się do prośby pracownika. Oznacza to, że będzie miał obowiązek odpowiedzi na każdy taki wniosek oraz uzasadnić ewentualną odmowę. Wniosek o zmianę formy zatrudnienia nie może też być przyczyną zerwania umowy z pracownikiem.
![Dyrektywa work-life balance - co oznacza dla pracowników i firm? [© Weissblick - Fotolia.com] Dyrektywa work-life balance - co oznacza dla pracowników i firm?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/work-life-balance/Dyrektywa-work-life-balance-co-oznacza-dla-pracownikow-i-firm-249264-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Prawo pracy. Już teraz warto znać nowe regulacje
-
Zmiany w umowach czasowych. MPiPS chce nowelizacji Kodeksu pracy
-
Umowy terminowe: wypowiedzenie nie zawsze możliwe
-
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy
-
Nowe prawa pracownika utrudnieniem dla pracodawców oraz działów kadr i płac
-
Prawo pracy - rewolucyjne zmiany od 1 sierpnia 2022 r.
-
Umowy terminowe: ostatni dzień na zmianę informacji o warunkach zatrudnienia
-
Umowa o pracę na czas określony po zmianach w Kodeksie Pracy
-
Sejm nowelizuje Kodeks pracy. Ograniczenia czasowych umów o pracę
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)