2014-11-27 14:45
Umowa na czas nieokreślony © Pixabay.com
Przeczytaj także: Trzecia umowa o pracę - na czas nieokreślony
- Pracodawcy próbują unikać związania sięW sytuacji, gdy powodem rozwiązania umowy jest nieprawidłowe wykonywanie obowiązków przez pracownika czy też zarzuty dotyczące np. jego zachowania lub umiejętności pracy w zespole, tak długi okres wypowiedzenia może być kłopotliwy zarówno dla pracodawcy, ale także dla pozostałych członków zespołu przez demotywująca atmosferę i spadek efektywności pracy.
z pracownikiem umową na czas nieokreślony przede wszystkim z powodu relatywnie długich okresów wypowiedzenia, które w zależności od stażu pracy wynosi od 2 tygodni (jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy), przez miesiąc (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,) aż do trzech miesięcy (jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata) – tłumaczy Marta Kosakowska, aplikant adwokacji TGC Corporate Lawyers.
- Pracodawcy nierzadko mają problem z prawidłowym, rzetelnym wskazaniem rzeczywistych podstaw do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, a brak wskazania podlegających weryfikacji podstaw praktycznie uniemożliwia rozstanie się z pracownikiem. Stosując umowy o pracę na czas określony pracodawca, co do zasady unika obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia takiej umowy- wyjaśnia Marta Kosakowska.
fot. Pixabay.com
Umowa na czas nieokreślony
Umowa na czas nieokreślony to marzenie niejednego pracownika.
- Z punktu widzenia zatrudnionego oczywistymi zaletami umowy na czas nieokreślony są dłuższe okresy wypowiedzenia, niezbędność uzasadnienia decyzji o rozstaniu, a w niektórych przypadkach konieczność konsultacji wypowiedzenia ze związkami zawodowymi działającymi w zakładzie pracy. Ponadto posiadanie umowy na czas nieokreślony znacząco wpływa na zdolność kredytową, a niekiedy wręcz jest warunkiem uzyskania kredytu na mieszkanie- mówi ekspertka.
oprac. : eGospodarka.pl
Umowy terminowe po 1 stycznia 2012 r.
Umowy terminowe: wypowiedzenie nie zawsze możliwe
22 listopada czasowe zatrudnienie zmieni się w stałą umowę o pracę
Jak wyeliminować umowy śmieciowe?
Umowy terminowe: ostatni dzień na zmianę informacji o warunkach zatrudnienia
Rynek pracy: 6 ważnych zmian w 2016 roku
Umowa o pracę na czas określony po zmianach w Kodeksie Pracy
Sejm nowelizuje Kodeks pracy. Ograniczenia czasowych umów o pracę
Koniec wieloletnich umów o pracę na czas określony
Czy po nowelizacji KP w 2016 roku dotyczącej długości umowy o pracę na czas określony (33/36 miesięcy) moja umowa ulegnie przekształceniu w ...
Dzień dobry, nurtuje mnie kilka pytań dot. prawa kobiet w ciąży. Do 31.05 miałam jednomiesięczny okres wypowiedzenia umowy o ...
Rynek dóbr luksusowych odrabia straty po pandemii
Dziś Światowy Dzień Mediów Społecznościowych. Jakie błędy popełniamy?
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Polacy wolą Disney+ od Netflixa
Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują