eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Jakie wynagrodzenie za dyżur pracownika?

Jakie wynagrodzenie za dyżur pracownika?

2008-02-06 12:55

Zdarza się, że niektórzy pracodawcy oczekują od swoich pracowników, aby pozostawali do ich dyspozycji ponad osiem godzin na dobę. Nie zawsze jednak w tym czasie świadczą oni pracę na rzecz swojego pracodawcy. Kodeks pracy sytuację taką określa jako dyżur. W zależności od tego gdzie jest on pełniony, pracownikowi przysługują różne świadczenia.

Przeczytaj także: Czas pracy a czas dyżuru kierowcy w delegacji

Zgodnie z art. 1515 § 1 kodeksu pracy, pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Pełnienie przez pracownika dyżuru zalicza się do jego obowiązków pracowniczych. Niestety czas dyżuru nie jest wliczany do czasu pracy, jeżeli podczas jego pełnienia pracownik pracy nie wykonywał. Jak wskazano wyżej – dyżur taki może być pełniony w różnych miejscach. Wyżej też wskazaliśmy, iż w zależności od tego, gdzie to będzie pełniony, zależą przysługujące pracownikowi świadczenia.

I tak, w przypadku pełnienia dyżuru w domu pracownikowi nie przysługują żadne świadczenie. Dyżur taki nie może jedynie naruszać jego prawa do odpoczynku określonego w art. 132 i 133 kodeksu pracy (czyli 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie i 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu).

W przypadku pełnienia dyżuru w innym miejscu niż w domu, pracownikowi przysługuje przede wszystkim prawo do czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – prawo do wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia. Oczywiście dyżur pełniony w innym miejscu niż dom pracownika także nie może naruszać jego prawa do odpoczynku określonego w art. 132 i 133 kodeksu pracy.

Powyższe wyjaśnienia dotyczą sytuacji, gdy pracownik podczas pełnienia dyżuru nie świadczył pracy. Inaczej jest jednak, gdy podczas dyżuru taka praca jest świadczona.

Jeżeli podczas dyżuru pracownik wykonywał pracę – dyżur wlicza się do jego czasu pracy. Tym samym nabywa on prawo do wynagrodzenia oraz do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Problem powstaje przy rozliczeniu pracownika, który wykonywał pracę jedynie przez część pełnionego dyżuru (np. dyżur trwał 3 godziny, z czego przez dwie pracownik wykonywał pracę).

W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje wynagrodzenie wraz z dodatkiem za godziny nadliczbowe w odniesieniu do tej części dyżuru, w której świadczył on pracę. W pozostałej części dyżuru natomiast przysługują mu prawa w przypadku pełnienia dyżuru bez świadczenia pracy.

Zatem w stosunku do tej części dyżuru, w której pracownik nie świadczył pracy, jeżeli dyżur był pełniony w domu, pracownikowi nie przysługują żadne świadczenia. Jeżeli natomiast był on pełniony w innym miejscu – pracownik nabywa prawo do czasu wolnego za pełniony dyżur lub wynagrodzenia opisanego wyżej.
Przeczytaj także: Obowiązki pracownika: dyżur Obowiązki pracownika: dyżur

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: