eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Czas pracy a czas dyżuru kierowcy w delegacji

Czas pracy a czas dyżuru kierowcy w delegacji

2008-03-19 09:07

Rozważmy następujący przypadek: zatrudniamy w urzędzie kierowcę samochodu osobowego (nie ma zastosowania ustawa o czasie pracy kierowców). Kierowca pracuje od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00. Zdarza się jednak, że kierowca pracuje także w dni powszednie po 15.00 oraz w soboty (wolne z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy), niedziele i święta. Jak rozliczać czas, w którym kierowca nie prowadzi pojazdu, a jedynie oczekuje na rozpoczęcie jazdy?

Przeczytaj także: Jakie wynagrodzenie za dyżur pracownika?

Należy podkreślić, że powyższa sytuacja dotyczy kierowcy, który czeka na rozpoczęcie jazdy np. podczas pracy w godzinach nadliczbowych w dni powszednie, jak również w delegacji w dni wolne od pracy, niedziele lub święta (jest rozliczana dieta i inne należności z tytułu podróży służbowej).

Czas oczekiwania kierowcy na rozpoczęcie pracy jest czasem pracy, jeśli przypada w normalnych godzinach pracy pracownika. Jeśli zaś czas oczekiwania przypada poza normalnymi godzinami pracy, a pracownik w tym czasie nie jest zobowiązany pozostawać na swoim stanowisku pracy (tu: w kabinie samochodu), zaliczany jest do czasu dyżuru.

Do kierowcy zatrudnionego na umowę o pracę - stosuje się ustawę o czasie pracy kierowców

Do kierowcy zatrudnionego na podstawie umowy o pracę stosuje się ustawę o czasie pracy kierowców, nawet jeśli do obowiązków kierowcy należy prowadzenie jedynie samochodu osobowego. Przepisy ustawy stosuje się bowiem do wszystkich kierowców zatrudnionych na stawisku kierowcy na podstawie umowy o pracę.

Praca poza normalnymi godzinami pracy to praca nadliczbowa

Jeśli kierowca pracuje, co do zasady, od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00, to czas, kiedy jest wzywany do pracy poza tymi godzinami, jest dla niego pracą w godzinach nadliczbowych.

a. przy pracy nadliczbowej w dzień powszedni - czas wolny albo wynagrodzenie z dodatkiem

Jeśli zatem pracownik w dniu swojej pracy zostaje wezwany do wykonania jakiegoś przewozu, to za czas tego przewozu, oprócz normalnego wynagrodzenia, należy mu wypłacić normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem 50%. Jeśli te dodatkowe przejazdy miały miejsce w porze nocnej - to z dodatkiem 100%. Za czas tych przejazdów można również udzielić czasu wolnego w stosunku 1:1, jeśli pracownik składa wniosek o taką formę rekompensaty nadgodzin lub w stosunku 1:1,5, jeśli pracodawca sam o tej formie rekompensaty decyduje.

b. przy pracy nadliczbowej w sobotę, niedzielę i święto - dzień wolny od pracy

Czas prowadzenia pojazdu w sobotę lub w niedzielę czy święto jest również czasem pracy. Za przejazdy w sobotę pracownikowi należy udzielić innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego w terminie z kierowcą uzgodnionym. Jest to bowiem praca w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Za pracę w niedzielę należy zaś udzielić dnia wolnego w terminie 6 dni następujących lub poprzedzających taką niedzielę, a jeśli jest to niemożliwe - do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli zaś pracodawca nie mógłby udzielić dnia wolnego za tę niedzielę, musi wypłacić za każdą godzinę takiej pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem 100% z tytułu pracy w niedzielę. W zamian za pracę w święto należy natomiast udzielić innego dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego w tym terminie, pracownikowi przysługuje 100% dodatek do wynagrodzenia, za każdą godzinę pracy w święto.
Przeczytaj także: Obowiązki pracownika: dyżur Obowiązki pracownika: dyżur

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: