eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Świadczenie pielęgnacyjne będzie wyższe

Świadczenie pielęgnacyjne będzie wyższe

2014-05-06 11:31

Przeczytaj także: Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i inne zmiany w prawie w VIII 2015 roku


Ratyfikacja Umowy między Rzeczpospolitą Polską, a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym.

W dniu 23 kwietnia 2014 roku Prezydent RP podpisała ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie dnia 9 września 2013 r.

Zawarcie umowy o ubezpieczeniu społecznym między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Mołdawii uwzględnia podstawowe zasady koordynacji systemów ubezpieczenia społecznego, tj. zasadę równego traktowania obywateli Stron Umowy, zasadę zachowania praw nabytych (eksportu/transferu świadczeń) oraz zasadę sumowania okresów ubezpieczenia społecznego wymaganych do nabycia, zachowania lub przywrócenia prawa do emerytury lub renty i do obliczania tych świadczeń.

Umowa będzie miała zastosowanie do wszystkich osób podlegających ustawodawstwu jednej lub obu Stron. Przepisy ratyfikowanej Umowy odnoszą się do emerytur, rent, świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, oraz rent rodzinnych.

Ratyfikacja Umowy między Rzeczpospolitą Polską, a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym oraz Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych.

W dniu 23 kwietnia 2014 roku, Prezydent RP podpisał także ustawę z dnia 14 marca 2014 roku o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską, a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym, podpisaną w Londynie dnia 8 października 2013 r., a w dniu 29 kwietnia 20014 roku - ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską, a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych, podpisanej w Londynie dnia 8 października 2013 r.

Pierwsza ratyfikowana umowa odnosi się do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub powietrzne. Opodatkowanie dochodów osób pracujących na statkach w transporcie międzynarodowym, regulowane jest w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych. Opodatkowanie dochodów przedsiębiorstw podlega opodatkowaniu na terytorium tej Strony, na którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa eksploatującego w transporcie międzynarodowym statki morskie lub powietrzne.

Druga z Umów odnosi się do podatku dochodowego od osób fizycznych i dotyczy dochodów z pracy najemnej, wynagrodzenia dyrektorów, dochodów artystów i sportowców a także emerytur i rent. Jako metoda unikania podwójnego opodatkowania tego rodzaju dochodów , stosowana będzie metoda zaliczenia proporcjonalnego, tzn. że podatek zapłacony od dochodu osiągniętego za granicą jest zaliczany na poczet podatku należnego w kraju rezydencji podatkowej, obliczonego od całości dochodów w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostaje w stosunku do całości dochodów podatnika.

Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

W dniu 24 kwietnia 2014 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ma na celu poprawę skuteczności działania publicznych służb zatrudnienia w kontekście łagodzenia negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego na rynku pracy, co ma zostać osiągnięte m.in. poprzez zmianę algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w województwie z uwzględnieniem efektów działań aktywizacyjnych urzędów pracy, uzależnienie środków na wynagrodzenia pracowników urzędów pracy od efektów i standardów działania urzędów, zwiększenie roli partnerów społecznych w procesie zarządzania środkami Funduszu Pracy oraz zwiększenie roli samorządu województwa w polityce rynku pracy, profilowanie pomocy udzielanej bezrobotnym, ułatwienia w kwestiach związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oraz reformie sieci EURES.

Pracodawcy zatrudniający młodych pracowników będą się mogli ubiegać o nowe instrumenty wspierające zatrudnienie młodych ludzi na rynku pracy – bony szkoleniowe, bony stażowe, bony zatrudnieniowe oraz bony na zasiedlenie. Wprowadzono także mechanizm mający ułatwić zdobycie stażu zawodowego bezrobotnym podejmującym pierwszą pracę poprzez refundację pracodawcy składek na ich ubezpieczenia społeczne. Wsparcie pracodawców zatrudniających bezrobotnych w wieku ponad 50 lat polegać ma na przyznaniu przedsiębiorcy dofinansowania do wynagrodzenia takiego bezrobotnego.

Ratyfikacja Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei o zmianie Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

W dniu 29 kwietnia 2014 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał również ustawę z dnia 14 marca 2014 r. o ratyfikacji Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei o zmianie Konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Seulu dnia 21 czerwca 1991 r., podpisanego w Seulu dnia 22 października 2013 r.

Rozszerzona została lista instytucji prowadzących działalność polegająca na udzielaniu lub gwarantowaniu pożyczek, zarówno po stronie koreańskiej- na jej prośbę, jak i na zasadzie zachowania wzajemności-po stronie polskiej. Będą to w Polsce: Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE S.A.). Zmodyfikowano przepisy odnoszące się do opodatkowania należności licencyjnych- wprowadzono stawkę 5% podatku pobieranego u źródła zamiast dotychczasowych, przewidzianych w Konwencji, 10%. Pojęciem należności licencyjne objęto jednoznacznie licencje do programów komputerowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: