eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Co może zawierać bagaż rejestrowany i podręczny?

Co może zawierać bagaż rejestrowany i podręczny?

2012-07-12 11:39

Co może zawierać bagaż rejestrowany i podręczny?

Bagaż © Sergej Khackimullin - Fotolia.com

Uwaga Panie! W bagażu podręcznym nie możecie mieć pilniczka, pęsety, ani nożyczek; możecie jednak zabrać buty na szpilkach. Panowie! Na pokład samolotu nie wniesiecie śrubokręta, wiertarki ani młotka; wniesiecie natomiast kulę do kręgli. Dowiedz się, jak dobrze spakować bagaż i zabezpieczyć go wyjeżdżając na wakacje za granicę.

Przeczytaj także: Wakacyjne podróże samolotem - poradnik

Polacy latają coraz częściej

Wysokie ceny i brak gwarancji dobrej pogody – to główne powody rezygnacji Polaków z wczasów nad polskim morzem na rzecz wakacji zagranicznych. Według Polskiego Związku Organizatorów Turystyki (PZOT) w sezonie 2011/2012 za granicę wyjedzie o 12% więcej Polaków niż w poprzednim.

Polacy najczęściej wybierają Grecję, Turcję, Hiszpanię, Bułgarię oraz oczywiście Egipt, który jest tegorocznym rajem dla turystów ze względu na ceny niższe o 15-20% niż w roku ubiegłym. „Polityka” podaje, że w Egipcie co roku wakacje spędza 550-600 tys. rodaków. Klienci porównywarki ubezpieczeń ipolisa.pl najczęściej kupują ubezpieczenia turystyczne na wyjazdy wakacyjne do Grecji, Francji, Włoch, Chorwacji i Bułgarii.

Najczęstszym środkiem transportu wybieranym przez klientów biur podróży jest samolot, jednak aby bezproblemowo wylecieć należy odpowiednio przygotować swój bagaż.

Bagaż główny i bagaż podręczny

Linie lotnicze umożliwiają przewóz dwóch rodzajów bagażu. Pierwszy z nich, to bagaż nadawany do luku, inaczej rejestrowany, główny lub odprawiany, który przewożony jest w luku bagażowym samolotu. Bagaż główny należy przekazać podczas odprawy bagażowo-biletowej lub nadać w specjalnym punkcie zrzutu bagażu. W tanich liniach lotniczych bagaż rejestrowany jest zazwyczaj płatny, a w liniach rejsowych – wliczony w cenę biletu. Linie lotnicze indywidualnie ustalają dopuszczalny limit wagowy bagażu głównego, który wynosi zazwyczaj 20 kg, a najwięcej 32 kg jednej sztuki bagażu oraz ilościowy – od 2 do 8 sztuk.

fot. Sergej Khackimullin - Fotolia.com

Bagaż

Podobnie jak w przypadku bagażu głównego, bagaż podręczny również nie może przekraczać ustalonych indywidualnie przez linie lotnicze rozmiarów i wagi

Drugi rodzaj bagażu to ten zabierany na pokład samolotu – podręczny lub inaczej kabinowy. Jest on wliczony w cenę biletu lotniczego. Podobnie jak w przypadku bagażu głównego, bagaż podręczny również nie może przekraczać ustalonych indywidualnie przez linie lotnicze rozmiarów i wagi. Limit wymiarów zazwyczaj wynosi 55 x 40 x 20 cm, a limit wagowy to 10 kg. Z reguły dozwolona jest jedna sztuka bagażu podręcznego. Wyjątkiem są rejsowe linie lotnicze, które zwiększają limit ilościowy i wagowy bagażu kabinowego w klasie biznesowej i pierwszej.

Co wolno przewozić w samolocie a czego nie?

Ze względów bezpieczeństwa przepisy międzynarodowe określają co można przewozić, a czego nie, w transporcie lotniczym. Bardziej restrykcyjnie traktowany jest bagaż podręczny, ale do bagażu głównego też nie można włożyć wszystkiego.

To, czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym:
  • butle biwakowe z propanem butanem,
  • latarki gazowe,
  • rozpałki z tabliczek węgla drzewnego,
  • wszelkiego rodzaju substancje wybuchowe i łatwopalne - detonatory, zapalniki, dynamit, fajerwerki, petardy, granaty, pojemniki z gazem, paliwo płynne, itp.,
  • wszelkiego rodzaju substancje chemiczne i toksyczne - aerozole obezwładniające, gaśnice, kwasy, zasady, materiały radioaktywne, sprężone gazy, trucizny.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: