eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rekompensata za pracę w sobotę

Rekompensata za pracę w sobotę

2011-10-28 12:24

Jeżeli poleciłeś pracownikowi pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, to za pracę w takim dniu jesteś obowiązany udzielić innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.

Przeczytaj także: Rekompensata za pracę w dzień wolny

Pytanie: Pracownikowi zostało wydane polecenie pracy w godzinach nadliczbowych w sobotę 4 czerwca - dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. W tym samym dniu ustalono z pracownikiem, iż dniem wolnym w zamian za pracę w tę sobotę będzie dla niego środa 7 czerwca. We wtorek 6 czerwca pracownik dostał polecenie pracy 7 czerwca (czyli w dzień wolny za sobotę). Do końca okresu rozliczeniowego (30 czerwca) nie udzielono już pracownikowi czasu wolnego. Jak rozliczyć mu czas pracy?

Odpowiedź: Praca w sobotę nie została rozliczona, co oznacza, że może spowodować przekroczenie normy średniotygodniowej, a co za tym idzie - wypłatę 100% dodatku. Natomiast za pracę 7 czerwca zapłać pracownikowi jak za zwykły dzień pracy.

Jeżeli poleciłeś pracownikowi pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, to za pracę w takim dniu jesteś obowiązany udzielić innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli zatem pracownik wykonywał pracę w dniu wyznaczonym jako dzień wolny w zamian za pracę w sobotę będącą dniem wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy (w tym przypadku 7 czerwca) - to nie został spełniony obowiązek udzielenia dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w tym dniu. W takiej sytuacji, gdy nie zostanie udzielony inny dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego, praca w sobotę 4 czerwca będzie traktowana jako praca dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, która nie została zrekompensowana innym dniem wolnym od pracy. Jest to wykroczenie, którego nie "naprawisz", wypłacając pracownikowi wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem z tytułu przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.

Za dzień "zastępczy" - tylko wynagrodzenie

Praca w ten "zastępczy" dzień wolny (7 czerwca) nie jest traktowana jak praca w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy, lecz - poprzez polecenie pracy w ten dzień - traci on charakter dnia wolnego i staje się zwykłym dniem pracy pracownika. W związku z tym jest traktowany w zakresie wynagrodzenia jak każdy inny dzień, w którym pracownik wykonuje pracę.

Za pracę 7 czerwca wypłać więc pracownikowi normalne wynagrodzenie. Za sobotę - wynagrodzenie + (ewentualnie) dodatek. Ponadto nieudzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy może spowodować przekroczenie normy średniotygodniowej. Oznacza to, że oprócz normalnego wynagrodzenia za pracę w tym dniu, pracownik powinien wówczas otrzymać także 100% dodatek. Gdybyś udzielił dnia wolnego, zapłaciłbyś tylko za pracę wykonaną 4 czerwca (bez dodatku i wynagrodzenia za 7 czerwca).

Podstawa prawna:
art. 1511 § 2, art. 1513 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: