eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Rozwiązanie umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę

2011-09-21 13:43

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem


Z inicjatywy pracownika

Zdarza się także, że to pracownik chce rozwiązać umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Jest to uzasadnione w przypadku gdy:
  • w określonym terminie nie przeniesiesz pracownika na inne stanowisko pracy ze względu na wydane przez lekarza oświadczenie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika,
  • wyraźnie naruszysz podstawowe obowiązki wobec pracownika.
W tym drugim przypadku pracownikowi należy się odszkodowanie równe wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreślony) lub wynagrodzeniu za 2 tygodnie pracy (umowa na czas określony lub o wykonanie określonej pracy).

Takie same skutki prawne

Uzasadnione rozwiązanie przez pracownika umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia pociąga za sobą takie same skutki prawne dla pracodawcy, jak rozwiązanie umowy przez pracodawcę za wypowiedzeniem (np. może to być prawo do odprawy).

Jeśli nieprawnie rozwiążesz umowę

Musisz mieć świadomość, że w przypadku rozwiązania umowy z pracownikiem bez zachowania okresu wypowiedzenia z naruszeniem przepisów, pracownik ma prawo powrócić do pracy na poprzednich warunkach albo domagać się odszkodowania.

Przywróconemu do pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za okres, w którym nie pracował, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc.

W niektórych przypadkach wynagrodzenie przysługuje za cały okres pozostawania bez pracy. Dotyczy to pracowników, którym brakuje nie więcej niż 4 lat do przejścia na emeryturę, kobiet w ciąży lub pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim (matek lub ojców).

Odszkodowanie

O przyznaniu pracownikowi odszkodowania orzeka sąd pracy. Często jest tak, że jeśli powrót do pracy jest niemożliwy, sąd zasądza odszkodowanie.

W przypadku, gdy pracodawca rozwiązał bez zachowania okresu wypowiedzenia umowę o pracę zawartą na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy i naruszył przy tym przepisy Kodeksu pracy, nie zawsze ma on obowiązek przywrócenia pracownika do pracy. Jeśli okres, na jaki umowa była zawarta, już upłynął, lub jeśli do końca umowy został krótki okres, pracownikowi należy się wyłącznie odszkodowanie.
Podobnie dzieje się, gdy pracodawca rozwiązał umowę o pracę w trakcie okresu wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia. Wysokość odszkodowania jest równa wartości wynagrodzenia za czas do upływu okresu wypowiedzenia.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres do wygaśnięcia umowy, jednak nie dłuższy niż 3 miesiące.

Nieuzasadnione rozwiązanie umowy przez pracownika

Jeśli pracownik, nie mając ku temu uzasadnionych podstaw, rozwiąże umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, wtedy to pracodawca może ubiegać się o odszkodowanie. Sąd pracy decyduje o tym, czy roszczenie pracodawcy jest zasadne. Jeśli tak, zasądza odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia (umowa na czas nieokreślony) lub za 2 tygodnie pracy (umowa na czas określony lub umowa na czas wykonania określonej pracy).

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem


Tak pracownik, jak i pracodawca może rozwiązać umowę o pracę zawartą:

– na czas określony w przypadku zastępstwa. Wtedy okres wypowiedzenia wynosi 3 dni.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: