eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Okres wypowiedzenia: wydłużenie wymaga zapisu

Okres wypowiedzenia: wydłużenie wymaga zapisu

2009-01-28 14:08

Kodeks pracy przewiduje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia. W świetle jego przepisów pracodawca ma również prawo do wydłużenia okresu wypowiedzenia pracownikowi, którego stanowisko związane jest z odpowiedzialnością materialną. Należy jednak pamiętać, aby postanowienia w tej kwestii znalazły swe odzwierciedlenie w umowie o pracę.

Przeczytaj także: Skrócenie półrocznego okresu wypowiedzenia

Rozpatrzmy następującą sytuację: pracownik magazynu, zatrudniony w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, 30 listopada 2008 r. złożył wypowiedzenie. Jego okres zatrudnienia w zakładzie pracy wynosił 20 miesięcy, a zatem w związku z tym przysługiwał mu miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawca chciał jednak wydłużyć mu okres wypowiedzenia i zatrzymać go w firmie do końca lutego 2009 r. Czy miał do tego prawo?

Co do zasady okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony wynosi (art. 36 § 1 K.p.):
  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Ustawodawca przewidział tu jednak pewne wyjątki. I tak, zgodnie z art. 36 § 5 K.p., jeżeli pracownik zatrudniony jest na stanowisku, z którym wiąże się odpowiedzialność materialna za powierzone mu mienie, strony stosunku pracy mogą ustalić, że okres wypowiedzenia wynosi:
  • 1 miesiąc, w przypadku gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, w przypadku gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy.

Jest to korzystna dla pracodawcy forma zabezpieczenia przed zbyt szybkim rozwiązaniem stosunku pracy- ułatwia bowiem tak obsadzenie stanowiska, jak i dokonanie odpowiedniego rozliczenia. Konieczne jest jednak pamiętać, że ustalenia odnośnie wydłużenia okresu wypowiedzenia muszą znaleźć się w umowie o pracę. W przeciwnym razie strony stosunku pracy obowiązuje ustawowy okres wypowiedzenia.

W omawianym przypadku wszystko zależy więc od treści umowy o pracę. Jeśli pracodawca zapobiegliwie umieścił w niej stosowny zapis o przedłużeniu okresu wypowiedzenia, pracownik pozostanie w firmie do końca lutego 2009 r. Jeżeli jednak umowa nie przewiduje takiej możliwości, okres wypowiedzenia upłynie z końcem grudnia 2008 r.

Przypomnijmy, że obok wydłużenia okresu wypowiedzenia istnieje również możliwość, aby strony po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę ustaliły wcześniejszy termin rozwiązania stosunku pracy (art. 36 § 6 K.p.). Ponadto, do skrócenia okresu wypowiedzenia może dojść w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo też z innych przyczyn niedotyczących pracowników (art. 361 § 1 K.p.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: