eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Świadectwo pracy zbiorcze lub jednorazowe

Świadectwo pracy zbiorcze lub jednorazowe

2011-08-19 13:23

Przeczytaj także: "Zbiorcze" świadectwo pracy


Wątpliwości może mieć pracodawca również w przypadku, gdy ostatnia terminowa umowa o pracę rozwiązała się przed upływem 24 miesięcy od zawarcia pierwszej z takich umów i zatrudnienie w danym zakładzie zostało już definitywnie zakończone. Wstrzymanie się z wydaniem świadectwa do upływu wspomnianych 24 miesięcy wydaje się wówczas nieuzasadnione, biorąc pod uwagę generalny obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem umowy o pracę. Wydaje się więc, że w takich sytuacjach pracodawca powinien wydać świadectwo pracy nie czekając, aż upłynie 24-miesięczny termin.

Przykład:
Pracownik zawarł umowę o pracę na czas określony od 1 lipca 2011 r. do 31 grudnia 2011 r. Strony w związku z planowanym w przyszłości kontraktem na budowę zamierzają kontynuować stosunek pracy w ramach następnej umowy na czas określony, która ma być zawarta od 1 stycznia 2012 r. do 30 września 2014 r. W takiej sytuacji (zakładając, że dokonane ustalenia oraz przepisy prawne nie ulegną zmianie) pracodawca będzie miał obowiązek wydać świadectwo pracy obejmujące wszystkie zakończone okresy zatrudnienia w tym zakładzie z dniem ustania ostatniej umowy, mimo że od daty zawarcia pierwszej z nich upłynęło więcej niż 24 miesiące. W przypadku jednak, gdyby w razie zmiany okoliczności faktycznych, stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy na czas określony został rozwiązany przed upływem 24 miesięcy od zawarcia pierwszej umowy terminowej i zatrudnienie nie byłoby kontynuowane, pracodawca powinien wydać świadectwo pracy w dniu definitywnego ustania zatrudnienia.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: