eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Świadectwo pracy a umowa bezterminowa

Świadectwo pracy a umowa bezterminowa

2011-05-27 14:00

Zmienione zasady dotyczące wydawania świadectw pracy powodują wątpliwości także w przypadku, gdy po umowie terminowej zawieramy umowę bezterminową...

Przeczytaj także: Kto może zmienić świadectwo pracy?

Nowe przepisy dotyczące zbiorczego wydawania świadectw pracy po kilku umowach terminowych trwających do 24 miesięcy nie regulują kwestii jak postąpić, gdy po umowie terminowej pracodawca zawiera z pracownikiem umowę na czas nieokreślony

Przykład:
Pracodawca zawarł z pracownikiem od 23 marca 2011 r. umowę na 3 miesięczny okres próbny, a następnie od razu umowę na czas określony. Pracodawca nie będzie mógł wydać temu pracownikowi jednego świadectwa pracy za czas zatrudnienia na okres próbny i czas nieokreślony, gdy strony definitywne zakończą współpracę. Takiej opcji w przepisach już nie ma. Zatem na pewno trzeba wydać oddzielne świadectwa pracy: za okres próbny i później - za czas nieokreślony. Nie ma natomiast wyraźnie wskazanego kiedy wydaje się świadectwo za okres próbny. Zatem, ostateczny termin to 24 miesiące od dnia zawarcia tej umowy. Ale nie ma przeszkód, żeby wydać je bezpośrednio po zakończeniu umowy na okres próbny.

Uwaga!
Ponieważ w przypadku opisanym w przykładzie pracownik raczej nie będzie żądał świadectwa pracy (ponieważ jest ciągle w zatrudnieniu), łatwo zapomnieć o obowiązku wydania świadectwa pracy za okres próbny. A niewydanie świadectwa jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Dlatego w interesie pracodawcy będzie wydanie świadectwa pracy od razu po umowie na okres próbny (nie jest to działaniem na niekorzyść pracownika, więc jest dopuszczalne, a może być bezpieczniejsze).

Podstawa prawna:
  • art. 97 § 11 - § 13 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: