eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Indywidualny rozkład czasu pracy dla niepełnoetatowca

Indywidualny rozkład czasu pracy dla niepełnoetatowca

2011-05-26 12:48

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Możliwe jest zatem wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy odbiegającego od rozkładu zbiorowego stworzonego dla całej załogi lub poszczególnych grup pracowników, określonego w układzie zbiorowym, regulaminie pracy albo obwieszczeniu.

Przeczytaj także: Jak określić czas pracy niepełnoetatowca?

Pytanie: Zatrudniamy dwóch psychologów na czas nieokreślony, na 3/4 etatu, tj. norma dobowa to 6 godzin, natomiast norma tygodniowa 30 godzin. Pracownicy wystąpili z wnioskiem o elastyczny czas pracy z takim grafikiem pracy:
  1. poniedziałek 5 godzin lub co drugi poniedziałek po 10 godzin, wtorek 9 godzin, środa 8 godzin, czwartek wolny od pracy, piątek 8 godzin;
  2. poniedziałek wolny od pracy, wtorek 11,5 godziny, środa wolna od pracy, czwartek 11,5 godziny, piątek 7 godzin.

Nasze pytanie - czy taki grafik pracy jest zgodny z przepisami o czasie pracy, jak zapisać taki czas pracy w aktach osobowych?
Odpowiedź: Pracownicy zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy, nawet gdy objęci są indywidualnym rozkładem czasu pracy, nie mogą pracować według zaproponowanego w pytaniu grafiku czasu pracy.

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Możliwe jest zatem wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy odbiegającego od rozkładu zbiorowego stworzonego dla całej załogi lub poszczególnych grup pracowników, określonego w układzie zbiorowym, regulaminie pracy albo obwieszczeniu. Indywidualny rozkład czasu pracy może odmiennie określać np. godziny rozpoczynania i kończenia pracy, uelastyczniając w ten sposób czas pracy pracowników, jednak tylko w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

A zatem w przypadku pracownika zatrudnionego w ramach podstawowego systemu czasu pracy, którego dobowa norma czasu pracy wynosi maksymalnie 8 godzin (lub 7 godz. i 35 min w przypadku pracowników zatrudnionych w zakładzie opieki zdrowotnej), nie jest prawnie dopuszczalne zastosowanie indywidualnego rozkładu czasu pracy przewidującego pracę w wymiarze 10 lub 11 godz. i 30 min w skali doby. Takie przedłużenie dobowej normy czasu pracy możliwe jest bowiem jedynie w ramach równoważnego systemu czasu pracy, który dopuszcza przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do maksymalnie 12 godz. na dobę.

A zatem pracownicy, o których mowa w pytaniu, mogliby świadczyć pracę według przedstawionych rozkładów czasu pracy pod warunkiem, iż zatrudnieni byliby w ramach równoważnego systemu czasu pracy oraz pod warunkiem wystąpienia z pisemnym wnioskiem do pracodawcy o objęcie ich takim rozkładem czasu pracy.

Nie przeszkadza temu fakt, iż pracownicy opisani w pytaniu zatrudnieni są na 3/4 etatu. Pracowników niepełnoetatowych obowiązują bowiem takie same normy czasu pracy, jak pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. A zatem dopuszczalne jest wykonywanie przez pracowników zatrudnionych na 3/4 etatu pracy przez 8 godzin na dobę w ramach podstawowego systemu czasu pracy, a nawet w wymiarze 12 godzin na dobę w ramach równoważnego systemu czasu pracy. Pracownikom niepełnoetatowym obniża się bowiem, w sposób proporcjonalny do wymiaru etatu, obowiązujący ich wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, a nie dobową normę czasu pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 142 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: