eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Leasing pracowniczy: rozwiązanie umowy o pracę

Leasing pracowniczy: rozwiązanie umowy o pracę

2010-01-18 10:01

W okresie kłopotów ekonomicznych firmy pracodawca nie musi uciekać się do zwalniania pracowników, zwłaszcza tych, których ceni najbardziej. Możliwe jest bowiem, aby na czas kryzysu udzielił zatrudnionemu urlopu bezpłatnego w celu świadczenia pracy w innej firmie. Warto jednak pamiętać, że umowa o pracę z nowym pracodawcą może zostać rozwiązana w taki sam sposób, jak dzieje się to w przypadku każdej innej umowy.

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy z przyczyn niedotyczących pracownika

Czasowe „wypożyczenie” pracownika innej firmie, czyli tzw. leasing pracowniczy jest niewątpliwie instytucją uprawnioną- możliwość ta wynika z art. 1741 K.p. Zgodnie z tym przepisem, szef może udzielić swemu podwładnemu urlopu bezpłatnego, którego celem jest świadczenie pracy na rzecz innego pracodawcy. Inicjatywa w zakresie udzielenia takiego urlopu spoczywa na zatrudniającym. Podkreślenia wymaga jednak, że niezbędne w tym przypadku są:
  • zgoda wypożyczanego pracownika oraz
  • stosowne porozumienie pomiędzy pracodawcą macierzystym a wypożyczającym.

Pracownik korzystający z bezpłatnego urlopu na zasadach określonych w art. 1741 K.p., pozostaje de facto w dwóch stosunkach prawnych- zarówno z macierzystym pracodawcą, jak i z nowym szefem, łączy go umowa. W pierwszym przypadku jest to przeważnie umowa o pracę, w drugim- umowa o pracę lub inny stosunek prawny, na podstawie którego świadczona jest praca. Określony w porozumieniu pracodawców czas wypożyczenia pracownika przesądza o tym, że umowa z wypożyczającym powinna być terminowa. Jeżeli jednak udzielony urlop bezpłatny jest bezterminowy, to zasadne jest przyjęcie stwierdzenia, iż taka może być także i umowa.

Pracownik, który zatrudniony jest w wypożyczającej go firmie na podstawie umowy o pracę, powinien zdawać sobie sprawę, że jego nowy stosunek może zostać rozwiązany w taki sam sposób, jak każda inna umowa o pracę. A zatem, może do tego dojść zarówno za porozumieniem stron (por. art. 30 § 1 pkt 1 K.p.), jak i poprzez wypowiedzenie (por. art. 30 § 1 pkt 2 K.p.) czy też wraz z upływem terminu, na który umowa o pracę została zawarta (por. art. 30 § 1 pkt 4 K.p.).

Nie istnieją również przeszkody natury prawnej, które nie pozwalałyby na zakończenie zatrudnienia w trybie natychmiastowym. Możliwość takiego rozwiązania w określonych prawem przypadkach przysługuje zarówno wypożyczającemu szefowi (por. art. 52-53 K.p.), jak i wypożyczonemu pracownikowi (por. art. 54 K.p.). Ponadto łącząca strony umowa może również wygasnąć. Stanie się tak w razie:
  • śmierci pracownika (por. art. 631 K.p.),
  • śmierci pracodawcy (por. art. 632 K.p.),
  • upływu trzymiesięcznej nieobecności pracownika z powodu tymczasowego aresztowania (por. art. 66 K.p.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: