eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Prawo do renty a rozwiązanie umowy o pracę

Prawo do renty a rozwiązanie umowy o pracę

2009-05-29 13:27

Przeczytaj także: Rozwiązanie umowy o pracę możliwe w okresie ochronnym?


Ważne:

Nawet z rentą można pracować

Pracownik posiadający decyzję o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy może podjąć zatrudnienie, jeżeli lekarz medycyny pracy dopuści pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku pracy. Jednak aby tak się stało, pracownik musi zgłosić się do pracodawcy z gotowością do podjęcia pracy, a wtedy pracodawca musi skierować pracownika na badania kontrolne.

Pracodawcy w tym momencie przysługuje uprawnienie do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia do czasu ustania przyczyny nieobecności, czyli choroby. Jeśli bowiem pracownik stawi się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności (choroby) i zgłosi swoją gotowość do podjęcia pracy, a lekarz medycyny pracy dopuści pracownika do jej wykonywania, pracodawca nie będzie mógł już w ten sposób rozwiązać z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia.

Ważne:

Przed zwolnieniem trzeba sprawdzić czy pracownik nie podlega ochronie

Jeżeli po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracodawca nie uzyskał informacji, że pracownik jest wciąż niezdolny do wykonywania pracy, powinien sam (w celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi roszczeniami pracownika) podjąć działania mające na celu ustalenie tego faktu np. poprzez wezwanie pracownika na badania kontrolne. W takiej sytuacji należy bowiem ustalić, czy pracownik nie złożył wniosku o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Gdyby tak było i pracownik uzyskałby przedłużenie okresu zasiłkowego, czas, w którym będzie podlegał ochronie przed rozwiązaniem umowy, ulegnie wydłużeniu. W przypadku otrzymania decyzji ZUS o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego pracownik objęty będzie ochroną przez następne 3 miesiące.

Zdaniem SN: Zwolnić można tylko pracownika niezdolnego do pracy

Pracodawca, zanim zwolni pracownika z powodu jego długotrwałej choroby, musi sprawdzić, czy jest on nadal niezdolny do pracy. Co prawda przepisy nie nakładają na pracodawcę takiego obowiązku, ale składając oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia bez zasięgnięcia stosownych informacji pracodawca narażałby się na ryzyko działania niezgodnego z prawem i ponoszenia związanych z tym skutków. (Wyrok Sądu Najwyższego z 21 września 2006 r., II PK 6/06, M.P.Pr. 2006/12/622)

Podstawa prawna
  • art. 30 § 1 pkt. 3, art. 53 § 1 pkt 1 lit. b, art. 229 § 2 i § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • art. 8, art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: