eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › BHP w firmie: czynniki rakotwórcze i mutagenne

BHP w firmie: czynniki rakotwórcze i mutagenne

2009-02-25 13:43

Przeczytaj także: Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP


Rejestr zagrożonych pracowników

Obligatoryjne jest także stworzenie rejestru pracowników, którzy wykonują swe obowiązki w narażeniu na szkodliwe czynniki. Taki spis należy przechowywać przez okres 40 lat po ustaniu narażenia, a w przypadku likwidacji zakładu pracy – przekazać właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu.

Wgląd do danych

Wszelkie zapisy dotyczące tak prac wykonywanych w zagrożeniu, jak i narażonych pracowników muszą być bez ograniczeń udostępniane (§ 4 ust. 5 rozporządzenia):
  • lekarzom sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, których dane dotyczą,
  • przedstawicielom instytucji wykonujących z mocy odrębnych przepisów nadzór nad realizacją zadań z zakresu bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.

Ponadto wgląd do tych danych należy również zapewnić pracownikom – w zakresie informacji, które dotyczą ich osobiście, oraz przedstawicielom pracowników – w zakresie anonimowych informacji zbiorowych.

Pracownik musi być świadom narażenia

Personel pracujący w narażeniu na działanie szkodliwych czynników musi wiedzieć z czym ma do czynienia. Dlatego też pracodawca jest zobowiązany poinformować go o opakowaniu, zbiorniku i instalacji zawierającej substancję, preparat lub czynnik o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, a także o wymaganiach dotyczących oznakowania i znakach ostrzegawczych (§ 5 ust. 1 rozporządzenia).

Ponadto pracodawca musi na bieżąco udzielać załodze lub jej przedstawicielom informacji o narażeniu, a w przypadkach narażenia powstałego w wyniku awarii i innych zakłóceń procesu technologicznego lub w wyniku podejmowanych prac remontowych, konserwacyjnych i w innych okolicznościach – o przyczynach powstałego narażenia oraz o środkach zapobiegawczych, jakie już zostały lub które będą podjęte w celu poprawy sytuacji.

Szkolenia personelu

Na tym jednak nie koniec. Do powinności szefa należy również przeszkolenie pracownika w zakresie (§ 5 ust. 2 rozporządzenia):
  • ryzyka dla zdrowia, jakie wypływa z oceny narażenia zawodowego i dodatkowego ryzyka wynikającego z palenia tytoniu oraz środków ostrożności, które powinny być podejmowane, aby minimalizować zagrożenia,
  • wymagań higienicznych, które powinny być spełnione w celu ograniczenia narażenia,
  • konieczności używania środków ochrony indywidualnej, w tym noszenia ubrania ochronnego,
  • działań zapobiegających wypadkom oraz działań, które pracownicy (w tym również ci, którzy pełnią obowiązki ratownicze) muszą podejmować podczas wypadków oraz działań ratowniczych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: