eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › BHP w firmie: czynniki rakotwórcze i mutagenne

BHP w firmie: czynniki rakotwórcze i mutagenne

2009-02-25 13:43

Przeczytaj także: Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP


I jeszcze obowiązki

Ponadto rozporządzenie (§ 6 ust. 1) zobowiązuje pracodawcę także do następujących działań:
  • zapewnienia udziału pracowników lub ich przedstawicieli w projektowaniu i realizacji działań zapobiegających narażeniu na czynniki rakotwórcze lub mutagenne lub ograniczających ich poziom,
  • stworzenia warunków do dokonania wyboru rodzaju środków ochrony indywidualnej, zapewniających bezpieczeństwo i zdrowie pracowników,
  • umożliwienia pracownikom i ich przedstawicielom kontroli stosowania wymagań określonych w rozporządzeniu i innych przepisach regulujących zasady bhp.

Należy przy tym podkreślić, że udział w uzgodnieniach, o których mowa powyżej, nie zwalnia pracodawcy od odpowiedzialności za realizację obowiązków określonych prawem.

Współpraca z lekarzem

Dopełnieniem obowiązków, które ciążą na pracodawcy w związku z występowaniem w zakładzie pracy czynników rakotwórczych lub mutagennych, jest współpraca z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

I tak np., na wniosek lekarza pracodawca zobowiązany jest zlecić prowadzenie biologicznego monitorowania narażenia na szkodliwe czynniki czy zastosowanie innych metod umożliwiających wykrycie wczesnych skutków tego narażenia (§ 7 ust. 2 rozporządzenia).
Ponadto pracodawca ma prawo wymagać od lekarza oceny stanu zdrowia pracowników, dokonanej z uwzględnieniem tajemnicy lekarskiej (§ 7 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia). Informacji w tym zakresie mogą również żądać przedstawiciele pracowników oraz działająca na terenie firmy komisja bhp.

W przypadku rozpoznania lub podejrzenia u pracownika zmian w stanie zdrowia, o których można przypuszczać, że powstały w wyniku narażenia zawodowego na działanie czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, pracodawca, na wniosek lekarza, ma obowiązek (§ 8 rozporządzenia):
  • zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań stanu zdrowia innych pracowników narażonych w podobny sposób,
  • dokonać weryfikacji uprzedniej oceny narażenia zawodowego,
  • w razie potrzeby zastosować odpowiednie dodatkowe środki zapobiegawcze.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: