2020-08-07 09:44
Podróż samolotem © HappyAlex - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwrot pieniędzy za odwołany lot: oddają linie lotnicze czy pośrednik?
Jak przypominają Kapitalni.org, lista krajów, do których możemy się udać samolotem ciągle jest ograniczona. Dopuszczalne destynacje określane są rozporządzeniem Rady Ministrów, które publikowane jest w Dzienniku Ustaw. W obecnym stanie prawnym niemożliwa jest podróż samolotem z Polski do Szwecji, Portugalii i Luksemburga. Zestawienie to ulega jednak zmianom, dlatego też decyzje rządzących warto śledzić na bieżąco. Użyteczne informacje w tym zakresie znajdziemy m.in. na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.- Zanim zdecydujesz się na podróż samolotem, zapoznaj się także z rekomendacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych dla danego kraju. MSZ ocenia ryzyko podróżowania do poszczególnych państw, a obecnie informuje także, czy, w związku z pandemią, obowiązują ograniczenia w poruszaniu się po danym kraju lub czy po przyjeździe nie zostaniemy skierowani na kwarantannę - tłumaczy Krzysztof Burzyński, dyrektor działu prawnego firmy specjalizującej się w odszkodowaniach lotniczych AirCashBack.com, ekspert Kapitalni.org.
fot. HappyAlex - Fotolia.com
Podróż samolotem
Jakie w czasach pandemii obowiązują zasady bezpieczeństwa na lotniskach i w samolocie?
- Pasażerowie muszą też obowiązkowo wypełniać otrzymane od przewoźnika oświadczenie o stanie zdrowia, a przed lądowaniem - Kartę Lokalizacji Podróżnego, pozwalającą szybko odszukać pasażerów w razie wykrycia ogniska infekcji. Należy w niej podać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, numer telefonu oraz miejsce, jakie zajmuje się w samolocie – mówi Krzysztof Burzyński, ekspert Kapitalni.org.
- Mamy dwie sytuacje. Odwołanie lotu z powodu arbitralnej decyzji przewoźnika oraz odwołanie lotu z powodu rozporządzeń poszczególnych państw, wydawanych w związku z pandemią COVID. W tym pierwszym przypadku pasażerowie uprawnieni są zarówno do zwrotu pieniędzy za opłacony bilet, jak i do odszkodowania, którego wysokość określa rozporządzenie Komisji Europejskiej. Jest to odpowiednio 250 euro za lot do 1500 km, 400 euro za lot na dystansie 1500-3500 km i 600 euro za lot na dystansie powyżej 3500 km - tłumaczy Krzysztof Burzyński, dyrektor działu prawnego firmy specjalizującej się w odszkodowaniach lotniczych AirCashBack.com, ekspert Kapitalni.org. - W drugim przypadku, odszkodowanie się nie należy. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej, w razie wystąpienia okoliczności nadzwyczajnych, do których należy zaliczyć epidemię, odszkodowanie za odwołanie lotu się nie należy, ponieważ to nie przewoźnik jest odpowiedzialny za zaistniałą sytuację.
oprac. : eGospodarka.pl
7 uników linii lotniczych przed wypłatą gotówki za odwołany lot. Jak się chronić?
KE: pasażer ma prawo do zwrotu pieniędzy za odwołany lot w czasie pandemii
8 pytań o prawa pasażera linii lotniczych
Odszkodowanie za opóźniony lot z powodu złej pogody. Czy przysługuje?
Czy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot służbowy?
Nieudana podróż samolotem. Co z odszkodowaniem?
Dodatkowe odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?
Opóźniony lub odwołany lot? Pomoże Rzecznik Praw Pasażera
Odwołany lot. Zobacz, czy dostaniesz odszkodowanie
Dzień dobry, w dniu 25.05.2019 podpisałem umowę z firmą Play na abonament wraz z telefonem oraz usługę tzw. Play360, w której m.in. jest ...
Kiedy rekojmia musi być uwzględniona przez Neonet? Oni próbują zepchnąć na gwarancje.
e-Zakupy poza Unią Europejską a podatki. Poradnik dla konsumentów.
Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe pogłębia się
Dobra passa Catalyst
Ataki ransomware są coraz silniejsze
Panoramiqa - nowe mieszkania na Starołęce w Poznaniu od BPI Real Estate Poland
Ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorcy po zmianie formy opodatkowania za 2022 r.?
Wakacyjny wyjazd zbyt drogi dla co trzeciego Polaka