eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Zamówienia publiczne: termin odwołania upływa w sobotę

Zamówienia publiczne: termin odwołania upływa w sobotę

2016-01-18 00:15

Przeczytaj także: Zamówienia publiczne: kiedy upływa termin na wniesienie odwołania?


Reasumując termin na wniesienie odwołania w konkretnej sprawie, gdzie wartość zamówienia nie przekracza progu unijnego, którego koniec przypada na sobotę, nie ulega przedłużeniu, gdyż sobota w prawie polskim nie jest dniem wolnym od pracy.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu nie podzielił poglądu, iż stosowanie przepisów rozporządzenia nr 1182/71 w zakresie obliczania i upływu terminu na wniesienie odwołania wyprzedza w konkretnych okolicznościach regulacje kodeksu cywilnego stosowanego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na mocy art. 14 ustawy pzp. Zastosowanie dyrektywy klasycznej oraz dyrektywy odwoławczej nie może wynikać także z zasady bezpośredniego skutku prawa europejskiego, która jest wraz z zasadą pierwszeństwa fundamentem prawa wspólnotowego. W wyroku z 19.01.1982r. w sprawie 8/81 Ursuli Becker przeciwko Finanzarnt Munster – Innenstadt dotyczącym skuteczności dyrektyw Trybunał Sprawiedliwości odmówił stosowania zasady bezpośredniego skutku, jeśli kraj posiada pewien najmniejszy nawet margines działania dotyczący wprowadzenia danego
przepisu. /http://curia.europa.eu/ Wspólnota europejska zaś, poza nielicznymi wyjątkami, nie ma kompetencji do kształtowania przepisów proceduralnych.

Odnośnie samego rozporządzenia Rady EWG Nr 1182/71 z 3.06.71r. określającego zasady mające zastosowanie do okresów, dat i terminów ma on charakter regulacji technicznej. Jednoznaczne jest bowiem brzmienie preambuły rozporządzenia, która stanowi, iż „liczne akty wydane przez Radę i Komisję ustalają okresy, daty lub terminy i posługują się pojęciami „dni roboczych” i „dni ustawowo wolnych od pracy”, w tym zakresie należy wprowadzić ogólne jednolite zasady: w wyjątkowych przypadkach może okazać się konieczne, by niektóre akty Rady lub Komisji odbiegały od tych ogólnych zasad; aby zrealizować cele Wspólnot, konieczne jest zapewnienie jednolitego stosowania prawa wspólnotowego i konsekwentnie ustalenie ogólnych zasad mających zastosowanie do okresów, dat i terminów”. Zakres stosowania tego rozporządzenia został tym samym wyraźnie ograniczony do aktów Rady i Komisji i tylko do celów tego rozporządzenia za „dni robocze” uważa się wszystkie inne dni niż ustawowo wolne od pracy, niedziele i soboty/ art. 2ust.2// por. wyrok WSA w Gdańsku z 4.08.2011r.III SA/Gd 217/11; LEX nr 1087136;wyrok WSA w Białymstoku z 6.04.2011r. ISA/Bk 56/11,LEX nr 785829/.

Nie ma zatem podstaw do uznania, iż przedmiotowe rozporządzenie zastępuje przepisy proceduralne prawa krajowego, w tym wszelkie przepisy, które nie zostały uchwalone w celu wykonania przepisów unijnych, zawierających pojęcia takie jak okresy czy terminy. Taka szeroka interpretacja przepisów tego rozporządzenia nie jest uzasadniona. Z przedstawionych wywodów wynika, że nie było bowiem celem prawodawcy wspólnotowego unifikowanie sposobu liczenia okresów i terminów w państwach członkowskich, lecz unifikacja pojęć „okres, termin, data” na potrzeby wykonania „aktów Rady i Komisji”. Powołanie się na treść preambuły dyrektywy klasycznej, która stwierdza jedynie, iż rozporządzenie nr 1182/71 powinno być stosowane, nie zmienia zakresu stosowania rozporządzenia.

Co więcej ustawodawca europejski tworząc określoną dyrektywę celem jej transpozycji przez państwo członkowskie, dopiera nakazuje państwu członkowskiemu określenie zasad obliczania terminów według zasad określonych w jej preambule rozporządzeniu .Przy bezpośredniej mocy obowiązującej w odniesieniu do państw członkowskich wskazanego rozporządzenia wszelkiego tego rodzaju przesłania byłyby zbędne.

Podsumowując Sąd Okręgowy w Nowym Sączu stwierdził, iż Odwołujący składając odwołanie w formie papierowej i nadając je w ostatnim dniu roboczym przypadającym przed upływem przepisanego terminu sam zdecydował się na ryzyko, którego ponosić nie musiał. Możliwość skorzystania z formy elektronicznej pozwoliłoby mu to ryzyko całkowicie wyeliminować.

Wnioski: wystarczy złożyć odwołanie za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej dostępnej na stronie www.uzp.gov.pl, podpisując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym i cieszyć się prawem złożenia odwołania do godz. 24.00 soboty „pracującej”.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: