eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Zmiany w prawie VIII-IX 2014

Zmiany w prawie VIII-IX 2014

2014-09-09 10:14

Przeczytaj także: Zmiany w prawie V-VI 2014


PRAWO ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

SIERPIEŃ 2014


Dz.U.2014.768 Ustawa z dnia 2014-05-09

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych


Wejście w życie z dniem: 2014-08-10

W wyniku zmian wprowadzonych przez powyższą ustawę, zamawiający nie będą mogli określać warunku dot. przynależności do samorządu zawodowego urbanistów w celu wyboru odpowiedniego wykonawcy.

W praktyce oznacza to, że zamawiający określając na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 p.z.p. warunki udziału w postępowaniu nie będą mogli określać warunku dot. przynależności do samorządu zawodowego urbanistów, oraz żądać dokumentów na tę okoliczność. Dotychczas zamawiający wymagali przynależności wykonawców, czy też osób uczestniczących w wykonywaniu zamówienia, którego przedmiotem jest świadczenie usług urbanistycznych, do izby samorządu zawodowego.

Po wejściu w życie zmian w zakresie zniesienia samorządu zawodowego urbanistów, zamawiający w celu wyboru odpowiedniego wykonawcy będą obowiązani określić warunki dotyczące wiedzy i doświadczenia wykonawców tego rodzaju zamówień publicznych bez możliwości określenia wymogu przynależności do tego samorządu.

Zamawiający, w świetle art. 22 ust. 4 p.z.p., ma obowiązek opisać sposób dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu w sposób związany z przedmiotem udzielanego zamówienia oraz proporcjonalny do przedmiotu tego zamówienia, w tym wypadku usługi urbanistycznej. Zasada powyższa ma zastosowanie także przy określaniu warunków dotyczących wiedzy i doświadczenia wykonawców tego rodzaju zamówień publicznych. Zamawiający każdorazowo, przygotowując postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, powinien wziąć pod uwagę wszystkie wymagania i okoliczności związane z należytym wykonaniem zamówienia publicznego, a następnie wskazać minimalne wymagania, po spełnieniu których uzna, iż wykonawca spełnia warunek udziału w postępowaniu.

poprzednia  

1 ... 4 5

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: