eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Plan urlopów 2013

Plan urlopów 2013

2013-01-30 22:55

Plan urlopów 2013

Urlop 2013 © fot. mat. prasowe

Obecnie większość zakładów pracy nie musi przygotowywać planów urlopów. Zobligowane są do tego tylko te przedsiębiorstwa, w których działają związki zawodowe i nie wyraziły one zgody na odstąpienie od tej procedury. Zazwyczaj plany urlopów ustala się na cały rok kalendarzowy, nie jest to jednak określone żadnymi przepisami.

Przeczytaj także: Wniosek o urlop

Przy ustalaniu planu urlopów decydujący głos ma pracodawca - to on ostatecznie określa ile kolejnych dni urlopowych i kiedy otrzymają poszczególni pracownicy, biorąc pod uwagę zarówno ich preferencje, jak też wymiar urlopu i sytuację firmy.

W planie urlopów nie są ujęte wszystkie dni urlopowe - ustala się go zazwyczaj dla urlopów dłuższych, trwających przez 2 tygodnie lub dłużej. Niekiedy brane są pod uwagę urlopy nieco krótsze ale przypadające w okresie wakacyjnym. Jednak pracodawca sporządzając plan urlopów musi pamiętać, że zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy przynajmniej jedna część urlopu wypoczynkowego powinna trwać nieprzerwanie przez 14 dni kalendarzowych (przy uwzględnieniu sobót i niedziel pracownikowi udziela się wówczas 10 dni urlopu). Nie ujmuje się także 4 dni urlopu na żądanie.

Wymagany przez prawo plan urlopów należy po sporządzeniu podać do wiadomości pracownikom. Od momentu ogłoszenia dokument jest ważny i wiążący obie strony stosunku pracy. Zmiany w planie urlopów mogą zostać dokonane tylko w sytuacjach wyjątkowych, określonych w Kodeksie Pracy.

fot. mat. prasowe

Urlop 2013

Plan urlopów 2013 najlepiej zrobić na początku roku.


W większości firm grafik urlopów, jeśli jest przygotowywany, to nie ze względu na obowiązek ciążący na pracodawcy. W przedsiębiorstwach, w których nie ma związków zawodowych, lub w których władze związku zgodziły się na odstąpienie od sporządzania planu, nie trzeba tego robić.

Przydatne linki:
- Kodeks Pracy
- Wnioski urlopowe


Mimo to wiele zakładów pracy na początku roku przygotowuje ramowe grafiki urlopów pracowników - przede wszystkim ze względu na poprawę organizacji pracy firmy w miesiącach tradycyjnie urlopowych. W takiej sytuacji wiążący w sprawie terminu urlopu jest jednak wniosek pracownika zatwierdzony przez pracodawcę, nie zaś sporządzony na wewnętrzne potrzeby firmy grafik.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: