eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Postępowanie naprawcze - wady i zalety

Postępowanie naprawcze - wady i zalety

2012-07-06 10:23

Postępowanie naprawcze - wady i zalety

Postępowanie naprawcze - wady i zalety © Alexey Klementiev - Fotolia.com

Wszczęcie postępowania naprawczego niesie z sobą wiele korzystnych aspektów zarówno dla niewypłacalnego przedsiębiorcy, jak i dla jego wierzycieli. Celem tego postępowania jest uniknięcie sytuacji, w której - wskutek pogarszającej się sytuacji ekonomicznej - przedsiębiorca, który dotychczas regulował terminowo wszystkie swoje długi, nie będzie w stanie spłacić ciążących na nim zobowiązań. Postępowanie naprawcze prowadzi zatem do poprawy kondycji przedsiębiorstwa oraz przywraca przedsiębiorcy zdolność do konkurowania na rynku zanim jeszcze stanie się on nieodwracalnie niewypłacalny.

Przeczytaj także: Postępowanie upadłościowe: umorzenie długów osób fizycznych

Wszczęcie postępowania naprawczego

Z dniem wszczęcia postępowania naprawczego, czyli z dniem dzień ogłoszenia oświadczenia dłużnika o wszczęciu postepowania naprawczego w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, zawiesza się wykonanie zobowiązań przedsiębiorcy oraz naliczanie odsetek należnych od owych zobowiązań. Jest to korzystne dla przedsiębiorcy, bowiem w rezultacie przyjęcia i zatwierdzenia układu odsetki takie ulegają umorzeniu. Jednak w przypadku, gdy układ nie zostanie zatwierdzony z przyczyn, określonych w Prawie upadłościowym i naprawczym (Sąd odmówił jego zatwierdzenia w określonych przypadkach), odsetki należą się w podwójnej wysokości za okres, kiedy ich naliczanie było zawieszone. Jeśli układ zaś nie zostanie przyjęty lub zatwierdzony z innych przyczyn zostaną naliczone odsetki w zwykłej wysokości, za cały okres opóźnienia od pierwotnej daty wymagalności. Dodatkowo sąd może na wniosek przedsiębiorcy zmienić zarządzenia tymczasowe wydane w innych postępowaniach rozpoznawczych w celu zabezpieczenia roszczeń pieniężnych, w szczególności przez uchylenie dokonanych zajęć.

Kto nie może wszcząć postępowania naprawczego

Ustawa wyłącza jednak możliwość objęcia postępowaniem naprawczym tych przedsiębiorców, którzy: prowadzili już postępowanie naprawcze, jeżeli od jego umorzenia nie upłynęły dwa lata; byli już objęci układem zawartym w postępowaniu naprawczym albo upadłościowym, jeżeli od wykonania układu nie upłynęło pięć lat; przeciwko którym przeprowadzono postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację majątku, albo w którym przyjęto układ likwidacyjny, jeżeli od prawomocnego zakończenia postępowania nie upłynęło pięć lat a także w stosunku do których oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości albo umorzono postępowanie upadłościowe z braku majątku na zaspokojenie kosztów postępowania, jeżeli od uprawomocnienia się postępowania nie upłynęło pięć lat.

fot. Alexey Klementiev - Fotolia.com

Postępowanie naprawcze - wady i zalety

Przeciwko przedsiębiorcy, wobec którego toczy się postępowanie naprawcze, nie mogą być wszczynane postępowania zabezpieczające i egzekucyjne, a wszczęte ulegają zawieszeniu z mocy prawa

Skutki wszczęcia

Przeciwko przedsiębiorcy, wobec którego toczy się postępowanie naprawcze, nie mogą być wszczynane postępowania zabezpieczające i egzekucyjne, a wszczęte ulegają zawieszeniu z mocy prawa. Oznacza to, iż zawieszenie tych postępowań następuje automatycznie, bez konieczności wydawania w tym przedmiocie jakiejkolwiek decyzji. Nie odnosi się to jednak do postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych, dotyczących wierzytelności nieobjętych układem. Wierzytelności, które nie zostaną objęte układem powinny być spłacane przez przedsiębiorcę przez cały czas trwania postępowania naprawczego w celu zapobieżenia ewentualnym procesom, czy następczej egzekucji. Korzyść, płynąca dla przedsiębiorcy, wiąże się z uniknięciem kosztów, jakie niesie ze sobą prowadzenie postępowania egzekucyjnego bądź zabezpieczającego. Ponadto możliwość potrącenia wierzytelności, które przysługują wierzycielom wobec przedsiębiorcy zostaje ograniczona do konkretnych sytuacji, określonych w ustawie prawo upadłościowe i naprawcze.

Co z pozostałymi postępowaniami?

Wszczęcie postępowania naprawczego nie ma wpływu na wszczynanie przeciwko przedsiębiorcy postępowania sądowego oraz postępowania administracyjnego. W sytuacji, gdy niektórzy wierzyciele zostaną pominięci przez przedsiębiorcę, mogą oni wszcząć postępowania sądowe bądź administracyjne dotyczące wierzytelności objętych postępowaniem naprawczym. W sytuacji złożenia przez wierzyciela wniosku o ogłoszenie upadłości, sąd odroczy jego rozpoznanie do czasu zakończenia postępowania naprawczego albo połączy rozpoznanie wniosku z postępowaniem o zatwierdzenie układu.

Korzyści dla dłużnika

Niewątpliwym udogodnieniem dla przedsiębiorcy, prowadzącego postępowanie naprawcze, jest swoboda w działaniu. Postępowanie naprawcze bowiem prowadzone jest w zasadzie przez samego zadłużonego przedsiębiorcę, a tylko częściowo toczy się przed sądem. Dla przedsiębiorcy oznacza to mniejszy formalizm oraz większą niezależność przy prowadzeniu restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Sądowa kontrola postępowania naprawczego jest bowiem znacznie ograniczona. Ponadto wszczęcie postępowania naprawczego umożliwia zadłużonemu przedsiębiorcy dalsze prowadzenie własnego przedsiębiorstwa.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: