eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu

Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu

2012-11-06 08:30

Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu

Postępowanie upadłościowe © nicolasjoseschirado - Fotolia.com

Celem postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości jest ustalenie czy dłużnik ma zdolność upadłościową oraz czy istnieją podstawy ogłoszenia upadłości.

Przeczytaj także: Wniosek o ogłoszenie upadłości

Rodzaje postępowań upadłościowych

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje postępowań:
  1. postępowanie upadłościowe,
  2. postępowanie naprawcze.
W ramach postępowania upadłościowego wyróżnić można:
  1. ogólne postępowanie upadłościowe
  2. odrębne postępowania upadłościowe (dotyczące zmarłego niewypłacalnego dłużnika, banków, zakładów ubezpieczeń, emitentów obligacji, czy międzynarodowego postępowania upadłościowego).
Postępowanie upadłościowe dzieli się na dwa etapy:
  1. postępowanie w przedmiocie ogłoszenia upadłości
  2. właściwe postępowanie upadłościowe.
Celem postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości jest ustalenie czy dłużnik ma zdolność upadłościową oraz czy istnieją podstawy ogłoszenia upadłości. Natomiast dochodzenie roszczeń wierzycieli od niewypłacalnego dłużnika we właściwym postępowaniu upadłościowym może zmierzać w dwóch kierunkach:
  1. do likwidacji majątku upadłego i podziału funduszów masy upadłości
  2. do zawarcia układu.
Zaznaczyć przy tym należy, iż nowa regulacja udziela sądowi prawo zmiany postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i odwrotnie. Przesłanką zmiany jest jedynie pojawienie się podstaw przeprowadzenia innego postępowania dopiero w toku postępowania.

fot. nicolasjoseschirado - Fotolia.com

Postępowanie upadłościowe

Podstawą ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu jest uprawdopodobnienie, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż zostaliby zaspokojeni po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika.


Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu

Podstawą ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu jest uprawdopodobnienie, że w drodze układu wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż zostaliby zaspokojeni po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika.

Według przepisów starego prawa upadłościowego upadły mógł złożyć do sądu podanie o dopuszczenie do zawarcia układu. Układ można było zawrzeć po ustaleniu się listy wierzytelności i tylko z wierzycielami nieuprzywilejowanymi. Sędzia – komisarz odrzucał podanie o dopuszczenie do zawarcia układu, jeżeli nie zawierało ono propozycji układowych, jak również gdy upadły nie mógł być dopuszczony do zawarcia układu (to jest taki upadły, który się ukrywa lub został prawomocnie skazany za przestępstwo na szkodę wierzycieli, pozostające w związku z upadłością). Inną przesłanką zawarcia układu była reguła, iż zawarcie układu miało zapewnić zaspokojenie wierzycieli uprzywilejowanych i wierzycieli masy upadłości, chyba że zgodzą się oni na zawarcie układu.

W bieżącym prawie upadłościowym inicjatywa dłużnika w zakresie podjęcia postępowania upadłościowego z układem została ograniczona. Ustawodawca nie zachował bowiem możliwości zainicjowania tego postępowania w formie złożenia podania o dopuszczenie do zawarcia układu, które dłużnik mógł skierować do sądu i w których musiał zawrzeć propozycje układowe i ich uzasadnienie. Prawo upadłościowe nie przewiduje takiej możliwości. Dłużnik, co prawda może zawrzeć swoją inicjatywę we wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego, w którym określa czy składa wniosek o otwarcie postępowania z możliwością zawarcia układy, czy w celu likwidacji majątku, ale decyzja w tym zakresie należy już do sądu. Rola upadłego ogranicza się tylko do zaproponowania propozycji układowych i przedłożenia rachunku przepływów pieniężnych za okres ostatnich dwunastu miesięcy (jeżeli obowiązany był do prowadzenia dokumentacji umożliwiającej sporządzenie takiego rachunku).

Propozycje układowe może również złożyć zarządca, nadzorca sądowy i wierzyciel jeżeli sąd ogłosił upadłość na jego wniosek i on złożył wstępne propozycje układowe.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • AB_Consulting / 2015-06-30 19:27:58

    Zagadnienia dotyczące upadłości, likwidacji i odpowiedzialności
    Chciałbym wspólnie z przedsiębiorcą zastanowić się nad upadłością niezależnie od tego czy jest to upadłość z możliwością zawarcia układu czy upadłość z likwidacją.
    Po wejściu nowego prawa upadłościowego i naprawczego pojawiło się dużo wątpliwości na tle stosowania nowego prawa.

    Jako praktycy doskonale zdajemy sobie sprawę, prawo powinno być spójne i jasne, Lecz niestety rzeczywistość jawi się nam zupełnie inaczej.

    Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Zatem każdy, kto nie wykonuje swoich zobowiązań jest niewypłacalny. Stosując taką wykładnie każdy, kto nie wykonuje swoich zobowiązań powinien podlegać procedurze upadłości I tu powstaje pytanie czy są to chwilowe kłopoty firmy i czy decyzja o dalszym funkcjonowaniu firmy nie pociągnie za sobą sankcji w postaci zakazu prowadzenia działalności lub egzekucji z majątku członka zarządu.

    Sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonalnych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika.

    Jest jeszcze jeden aspekt sprawy powierzamy cały majątek w rękach osób trzecich, które jak wynika nie tylko z mojego doświadczenia działają różnie, dochodzi do masy nadużyć i nieprawidłowości a konsekwencje tych działań ponosi zawsze upadły. Wystarczy przeglądnąć strony internetowe gdzie jest podanych masę przykładów, lecz w chwili obecnej nie podaje odnośników do tych stron, zbyt dużo kłopotów mi to przysporzyło, miłej lektury.
    Przyszedł czas na pytanie czy nie powierzyć zarządu w sytuacji przed zgłoszeniem wniosku o upadłość firmie o bardzo bogatym doświadczeniu a co zatem idzie odpowiedzialności za skutki nie zgłoszenia wniosku o upadłość we właściwym czasie. Wspólnymi siłami możemy przejść przez może chwilowy kryzys spółki.

    Upadłość przestała być antidotum na nadużyci, i błędne analizy finansowe.
    Jeżeli majątek spółki nie wystarczy na pokrycie wszystkich zobowiązań to Sędzia komisarz umarza postępowanie upadłościowe i oddaje spółkę upadłemu i stajemy przed tym samym problemem, jaki zaistniał przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości z tą różnicą spółka pozbyła się najlepszych składników majątku.

    Następne pytania do rozważenia czy sprzedaż spółki przed upadłością nie jest lepszym
    rozwiązaniem, które ma jedną główną zaletę w chwili przeniesienia prawa własności udziałów powołaniu nowego zarządu zapominamy o problemie, czy upadłość zakończy się wykreśleniem z KRS'u czy umorzeniem postępowania, upadłościowego.

    Boli mnie postawa niektórych kancelarii prawnych, które polecają upadłość ze względu na swoją korzyść przecież, jeżeli postępowanie upadłościowe ni zakończy się powodzeniem to mają klienta, który będzie potrzebował pomocy prawnej przez długi czas, każdy mecenas pragnąłby mieć takich klientów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: