eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca

Limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca

2012-04-25 13:38

Limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca

Umowa o pracę © fotodesign-jegg.de - Fotolia.com

Kodeks pracy przewiduje, że w umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego trzeba zapisać limit godzin ponadwymiarowych, od którego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe. Przepisy nie wskazują jednak szczegółowo, jak należy to zrobić. Sytuacja komplikuje się jeszcze po zmianie sposobu liczenia czasu pracy, jaka miała miejsce w 2011 r.

Przeczytaj także: Pracownik niepełnoetatowy a norma czasu pracy

Prawo nie przesądza jednak, na jakim poziomie ma być ustalony limit i jak konkretnie go zapisać. Wiadomo tylko, że nie może być równy wymiarowi pełnego etatu. Np. dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu limit godzin, od którego przysługuje wynagrodzenie jak za nadgodziny można zapisać np. na poziomie 1/2, 2/3, 3/4, czy teoretycznie nawet 7/8 (choć tak wysoko ustalony limit w przypadku 1/2 etatu jest już ryzykowny), ale na pewno nie na poziomie 8/8 czyli pełnego etatu.

Są też możliwe różne sposoby zapisania limitu.

Przykładowo:
Dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu pracodawca chce określić limit na poziomie 3/4 etatu. Może to zrobić:
  • w odniesieniu do wielkości etatu np. po przekroczeniu 3/4 etatu (wymiaru dobowego, tygodniowego lub w całym okresie rozliczeniowym),
  • od określonej godziny pracy na dobę, jeśli pracownik pracuje codziennie po 4 godziny wynagrodzenie jak za nadgodziny może przysługiwać po przepracowaniu 6 godzin na dobę,
  • od określonej godziny pracy w tygodniu np. po przepracowaniu 30 godzin w tygodniu.

fot. fotodesign-jegg.de - Fotolia.com

Umowa o pracę

Limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca

Zapisanie limitu ułamkiem etatu jest na ogół korzystne. Ale uwaga! Po zeszłorocznych zmianach w obliczaniu czasu pracy może powstać problem w sytuacji, gdy limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca jest określony ułamkiem etatu (np. gdy zapisano, że wynagrodzenie jak za nadgodziny przysługuje po przepracowaniu 3/4 wymiaru etatu w okresie rozliczeniowym). Wówczas bowiem mogą powstać wątpliwości, ile dokładnie godzin daje nam 3/4 etatu, skoro dla różnych pracowników wymiar ten może wynosić różną ilość godzin w zależności od tego, czy W5 przypada w święto, czy też nie.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: