eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość

Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość

2012-02-27 12:50

Przeczytaj także: Prawo do odstąpienia od umowy: ile tracą sklepy?


Uprawnienie konsumentów

Omawiane uprawnienie do odstąpienia od umowy na odległość przysługuje wyłącznie konsumentom, czyli osobom fizycznym zawierającym umowę w celu niezwiązanym bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową. Na uprawnienie to nie mogą więc powoływać się np. klienci będący przedsiębiorcami, fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe.

W zawartej umowie można jednak przewidzieć, że również klienci niebędący konsumentami mogą od niej odstąpić.

Zwrot kosztów przesyłki

Pojawiają się wątpliwości, czy konsumentowi, który skorzystał z omawianego prawa, należy zwrócić koszty przesyłki. Skutki odstąpienia od umowy zostały wskazane w art. 7 ust. 3 ustawy. W razie odstąpienia od umowy przez konsumenta umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi, który powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku C-511/08 uznał, że art. 6 ust. 1 dyrektywy 97/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady nakłada na dostawcę, w razie odstąpienia od umowy przez konsumenta, ogólny obowiązek zwrotu, obejmujący wszelkie kwoty wpłacone przez tego ostatniego w związku z umową, niezależnie od podstawy ich zapłaty. Zdaniem ETS nie chodzi tu wyłącznie o cenę wpłaconą przez konsumenta, ale o wszystkie poniesione przez niego koszty, w tym zapłacone przez niego koszty wysyłki towaru ze sklepu do konsumenta. Konsument powinien zapłacić tylko za odesłanie towaru.

Na orzeczenie to powołuje się polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 2.03.2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów (…) (Dz. U. nr 22, poz. 271 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: