eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop ojcowski tylko dla pracownika-ojca

Urlop ojcowski tylko dla pracownika-ojca

2011-10-19 13:30

Urlop ojcowski tylko dla pracownika-ojca

Przykładowy wzór wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego © fot. mat. prasowe

Urlop ojcowski został wprowadzony w 2010 r. Pozwala on pracownikowi-ojcu także włączyć się aktywnie w wychowywanie swojego dziecka. Co prawda wymiar tego urlopu nie jest zbyt duży, to jednak już od 1 stycznia 2012 r. będzie on dłuższy od przysługującego dotychczas. Zasady, na jakich można z niego skorzystać, określają przepisy Kodeksu pracy.

Przeczytaj także: Urlop tacierzyński

Kiedy ojciec może skorzystać z urlopu?

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. W odniesieniu do ojca adopcyjnego czas wykorzystania tego urlopu został wydłużony do:
  • ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
  • do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Regulacje takie wynikają z art. 1823 § 1 K.p.

Możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego przez pracownika-ojca wychowującego dziecko przysposobione do ukończenia przez nie 7. lub 10. roku życia nie stosuje się do wymienionego pracownika-ojca, który wykorzystał urlop ojcowski w związku z przysposobieniem dziecka przed 1 stycznia 2011 r.

Wymiar i warunki udzielenia urlopu

W latach 2010-2011 wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 1 tydzień. Od 1 stycznia 2012 r. będzie on wydłużony do 2 tygodni. Pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który będzie korzystał w dniu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia, ma prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem tego urlopu. Części tej udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu. Regulację powyższą zawiera art. 15 ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. nr 237, poz. 1654).

Warunkiem formalnym udzielenia pracownikowi-ojcu urlopu ojcowskiego jest złożenie przez niego wniosku w tej sprawie w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić złożony wniosek (art. 1823 § 2 K.p.).

Do wniosku powinny zostać dołączone dokumenty potwierdzające posiadanie dziecka w wymaganym wieku, np. skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie o jego wychowywaniu. Przy udzielaniu urlopu ojcowskiego tydzień odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Skorzystanie przez ojca dziecka z omawianego urlopu nie jest ograniczone innymi czynnikami. Oznacza to, że nawet jeżeli matka dziecka nie pracuje albo korzysta w tym czasie np. z urlopu wychowawczego, to i tak pracownik ma prawo do tego urlopu.

Ponadto pracownik może wystąpić o urlop ojcowski w dowolnym i dogodnym dla niego czasie, byle mieścił się on w okresie do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

 

1 2

następna

oprac. : Ewa Madejek / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: