eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej - jak skorzystać?

Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej - jak skorzystać?

2023-08-25 11:13

Urlop ojcowski i rodzicielski na działalności gospodarczej - jak skorzystać?

Przedsiębiorca może skorzystać z urlopu ojcowskiego © pixabay.com

Po narodzinach dziecka tacie przysługuje prawo do trzech rodzajów urlopu - tacierzyńskiego, ojcowskiego i rodzicielskiego. Ten pierwszy jest zależny od urlopu macierzyńskiego, a pozostałe dwa są niezależne od siebie i urlopu branego przez matkę. Z takiej formy wolnego mogą korzystać m.in. osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Przeczytaj także: Czy urlop ojcowski przysługuje przedsiębiorcy?

Korzystając z urlopu ojcowskiego i rodzicielskiego, tata-przedsiębiorca może otrzymać zasiłek. Ekspertka inFakt tłumaczy, czym charakteryzują się oba rodzaje wolnego oraz przypomina o formalnościach, które należy spełnić, by otrzymać świadczenie z ZUS.

Urlop ojcowski


W przypadku urlopu ojcowskiego jak i rodzicielskiego nie ma okresu wyczekiwania, wystarczy że tata na dzień złożenia wniosku będzie podlegał pod ubezpieczenie chorobowe.
Wymiar urlopu ojcowskiego to 14 dni. Można z nich skorzystać przez pierwsze 24 miesiące życia dziecka, a wniosek o udzielenie urlopu trzeba złożyć na 7 dni przed planowanym rozpoczęciem wolnego – tłumaczy Joanna Grochala, księgowa w firmie inFakt.

W czasie trwania urlopu ojcowskiego nie trzeba zawieszać prowadzenia biznesu, ale obowiązkowo należy opłacać składkę zdrowotną ZUS. Tata-przedsiębiorca korzystający z urlopu ojcowskiego nie musi jednak opłacać składki społecznej. Z wyliczeń ekspertki inFakt wynika, że jeśli tata opłaca Mały ZUS to za okres 14 dni urlopu ojcowskiego zaoszczędzi około 580 zł. Jeśli rozlicza się według zasad Dużego ZUS będzie to około 2336 zł. Na kwoty te składa się oszczędność w składce oraz zasiłek za okres urlopów.

fot. pixabay.com

Przedsiębiorca może skorzystać z urlopu ojcowskiego

W czasie trwania urlopu ojcowskiego nie trzeba zawieszać prowadzenia biznesu, ale obowiązkowo należy opłacać składkę zdrowotną ZUS.


Urlop rodzicielski dla taty


Oprócz dwutygodniowego urlopu ojcom przysługuje także 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, który można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Rodzic może wnioskować o udzielenie urlopu rodzicielskiego jednorazowo lub w podziale na maksymalnie 5 części.
Trzeba jednak pamiętać, że jeśli rodzic nie wykorzysta urlopu rodzicielskiego przed 6. urodzinami dziecka, to wymiar tego wolnego przepada. Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy złożyć u pracodawcy na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z wolnego albo jego części – tłumaczy Joanna Grochala.

Podczas urlopu rodzicielskiego można zaoszczędzić odpowiednio około 2046 zł na Małym ZUS i około 8257 zł na Dużym ZUS przez łączny okres 9 tygodni. Tak jak w przypadku urlopu ojcowskiego, kwoty te składają się z oszczędności w składce oraz wypłaty zasiłku przez ZUS.

Ojciec dziecka może również skorzystać z pełnoprawnego urlopu macierzyńskiego (nazywanego wtedy tacierzyńskim), na który zwyczajowo idzie matka dziecka.

Co zrobić, by dostać zasiłek?


Jeśli samozatrudniony tata chce otrzymać zasiłek z tytułu urlopu ojcowskiego lub rodzicielskiego to przez 90 dni przed planowanym urlopem musi opłacać składkę chorobową. Ponadto, aby dostać świadczenie, nie można zalegać z żadnymi opłatami w ZUS.
Składając wniosek o urlop, należy pamiętać o dołączeniu do niego odpowiednich dokumentów. Zarówno w przypadku urlopu ojcowskiego, jak i rodzicielskiego trzeba złożyć wniosek oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, a także wypełniony formularz ZUS Z-3b – wskazuje ekspertka inFakt.

Dodatkowo ubiegając się o urlop ojcowski, należy złożyć formularz ZUS ZOA, a wnioskując o urlop rodzicielski – dokument ZUS ZUR.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: