eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Ugoda sądowa a treść świadectwa pracy

Ugoda sądowa a treść świadectwa pracy

2011-04-08 13:10

Obowiązujące przepisy prawa w przypadku sporu sądowego wszczętego w związku z wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę nakazują uzupełnienie treści świadectwa pracy w sytuacji wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę.

Przeczytaj także: Ugoda sądowa a nowe świadectwo pracy

Pytanie: Pracownik, z którym została zawarta ugoda i któremu wypłacono odszkodowanie (z art.58 kp), zwrócił się o sprostowanie świadectwa pracy (na wniosek PUP). W którym miejscu na świadectwie mam umieścić informacje o ugodzie i wypłaconym odszkodowaniu?

Odpowiedź: Pracodawca nie ma prawnego obowiązku sprostowania świadectwa pracy w przypadku zawarcia z pracownikiem ugody sądowej. Może to jednak zrobić i wówczas uzupełnienie świadectwa pracy o informację o zwartej ugodzie i jej treści powinna się znaleźć w informacjach uzupełniających, tj. w ust. 6 świadectwa pracy.

1. Zamieszczenie informacji o ugodzie w świadectwie pracy zależy od woli pracodawcy

Obowiązujące przepisy prawa w przypadku sporu sądowego wszczętego w związku z wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę nakazują uzupełnienie treści świadectwa pracy w sytuacji wydania przez sąd prawomocnego orzeczenia o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę.

Obowiązek uzupełnienia świadectwa pracy nie został ustanowiony w sytuacji, gdy strony przed sądem zawrą ugodę sądową. Pracodawca nie ma więc prawnego obowiązku uzupełniania świadectwa pracy o informację o zawarciu ugody i jej treści.

Niemniej jednak nie ma przeszkód prawnych, aby na wniosek pracownika pracodawca uzupełnił świadectwo pracy o informacje o zawartej z pracownikiem ugodzie sądowej, jako iż informacje te mogą okazać się niezbędne dla ustalenia uprawnień pracowniczych.

Ważne! W świadectwie umieszcza się informacje niezbędne dla ustalenia uprawnień pracowniczych

Mimo iż przepisy prawa pracy nie przewidują obowiązku wskazywania w świadectwie pracy informacji o zawartej ugodzie, niemniej jednak wymagają, aby w świadectwie pracy wskazać informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano pracownikowi odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego mogą zależeć m.in. świadczenia przyznawane przez urząd pracy, a więc są to informacje istotne z punktu widzenia uprawnień pracowniczych. Na tej podstawie należy uznać, iż jest to wystarczające uzasadnienie, aby umieścić taką informację w świadectwie pracy.

Jeśli w zawartej przed sądem ugodzie strony określiły, iż pracodawca zobowiązuje się do sprostowania lub wydania nowego świadectwa pracy, w takim przypadku należy uznać, iż jest to obowiązek, a nie tylko „dobra wola” pracodawcy.

2. Informacje o ugodzie można wpisać w informacjach uzupełniających

Wydaje się, że jedynym miejscem, w którym można zawrzeć przedmiotową informację, są „informacje uzupełniające”, tj. ust. 6 świadectwa pracy. Jest to bowiem miejsce, w którym pracodawca na żądanie pracownika ma obowiązek zamieścić informację o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania. W związku z tym, że informacja o zawartej ugodzie ma podobny charakter - właśnie „informacje uzupełniające” będą stosownym miejscem do zamieszczenia tej wiadomości.

Należy również pamiętać, aby przy uzupełnianiu świadectwa pracy o nową treść opatrzyć ją podpisem i datą.

Podstawa prawna:
  • art. 97 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 5 ust. 3 oraz pkt 5.2 lit. c załącznika „Sposób wypełniania świadectwa pracy” do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 282),
  • art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, ze zm.).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: