eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zatrudnianie młodocianych: prace lekkie

Zatrudnianie młodocianych: prace lekkie

2010-04-22 09:35

Przeczytaj także: Pracownik młodociany a czas pracy


Umowa

Jak wyraźnie wynika z art. 200 § 1 K.p., prace lekkie młodociany pracownik wykonuje w oparciu o umowę o pracę. Do zawarcia takiej umowy stosuje się przepisy ogólne.

Jeżeli chodzi natomiast o jej rozwiązanie, to podkreślenia wymaga, że nie jest ono objęte szczególną ochroną. Przypomnijmy, umowa zawarta w celu przygotowania zawodowego może zostać rozwiązana przez pracodawcę jedynie w przypadku (por. art. 196 K.p.):
  • niewypełniania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
  • ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
  • stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

Powołany powyżej przepis nie znajduje jednak zastosowania w przypadku zatrudnienia przy pracach lekkich. A zatem, tak zawarcie, jak i rozwiązanie umowy o pracę przy pracach lekkich rządzi się zasadami, które obowiązują pracowników dorosłych.

Skrócony czas pracy

Uregulowania dotyczące czasu pracy pracowników młodocianych kształtuję się w sposób korzystniejszy niż ma to miejsce w przypadku dorosłych zatrudnionych. Przede wszystkim należy pamiętać, że w myśl obowiązujących regulacji do czasu pracy wlicza się czas, który młodociany spędza na obowiązkowych zajęciach szkolnych.

Młodociany pracownik, zatrudniony przy pracach lekkich, którego dzienny wymiar czasu pracy przekracza 4,5 godzinny ma prawo do 30- minutowej, trwającej nieprzerwanie przerwy (por. art. 202 § 3 K.p.). Ponadto przysługuje mu (por. art. 203 § 3 K.p.):
  • co najmniej 14 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego, obejmującego porę nocną oraz
  • minimum 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego, który powinien obejmować niedzielę.

Pora nocna dla pracowników młodocianych przypada pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00, a w przypadku młodocianego, o którym mowa w art. 191 § 5 K.p., jest nieco dłuższa, ponieważ ustawodawca wymaga, aby przypadała pomiędzy 20.00 a 6.00 (por. art. 203 § 1 K.p.). Są to godziny, w których młodocianych zatrudniać nie wolno. Ponadto przepisy statuują również zakaz zatrudniania młodych pracowników w godzinach nadliczbowych (por. art. 203 § 1 K.p.).

W odniesieniu do pracowników młodocianych zatrudnianych przy pracach lekkich na szczególną uwagę zasługują regulacje zawarte w art. 200 K.p. Dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianych, którzy wykonują pracę zarobkową, został bowiem zróżnicowany w zależności od tego, czy praca świadczona jest w okresie odbywania obowiązkowych zajęć szkolnych, czy też młodociany wykonuje ją podczas ferii szkolnych.

I tak, w okresie odbywania zajęć szkolnych tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy pracach lekkich nie może przekraczać 12 godzin. Dodatkowo w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych młodociany może pracować maksymalnie 2 godziny.

Natomiast podczas ferii szkolnych wymiar czasu pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. W przypadku młodocianego w wieku do 16 lat dobowy wymiar czasu pracy nie może być wyższy niż 6 godzin.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: