eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wypoczynkowy po chorobie a badania kontrolne

Urlop wypoczynkowy po chorobie a badania kontrolne

2010-02-08 00:59

Rozważmy następującą sytuację: bezpośrednio po zakończeniu trzymiesięcznego zwolnienia lekarskiego spowodowanego poważną chorobą pracownik udał się na urlop wypoczynkowy. Czy istnieje konieczność, aby przed wypoczynkiem skierowano go na badania kontrolne, czy też wizyta u lekarza może nastąpić dopiero po zakończeniu urlopu?

Przeczytaj także: Urlop wypoczynkowy: trzeba znaleźć zastępstwo?

Przypomnijmy, pracownik, który powraca do obowiązków zawodowych po długotrwałej chorobie, faktycznie musi zostać przebadany przez lekarza- tak wynika z art. 229 § 2 K.p., który stanowi, że w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim mającym na celu ustalenie jego zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Obowiązek poddania się kontrolnemu badaniu lekarskiemu, o którym mowa w art. 229 § 2 K.p., powstaje w sytuacji, gdy warunkująca go niezdolność do pracy wskutek zachorowania trwającego ponad 30 dni została orzeczona po badaniu przeprowadzonym zgodnie z prawem i zasadami etyki lekarskiej (por. wyrok SN z 2 czerwca 2000 r., I PKN 685/99, OSNAPiUS 2001, Nr 23, poz. 689).

Faktem jest również, że pracodawca nie może dopuścić do pracy podwładnego, który nie legitymuje się aktualnym orzeczeniem lekarskim potwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 K.p.). Jeżeli zatem pracownik po przedłużającej się chorobie wraca do pracy, to bezwzględnie pierwszoplanową sprawą staje się skierowanie go na badania kontrolne.

W omawianym przypadku pracownik po zakończeniu zwolnienia nie powrócił jednak do pracy- udał się na urlop, w konsekwencji czego natychmiastowe kierowanie go na kontrolne badania lekarskie nie było konieczne. Celem takich badań jest bowiem ustalenie, czy zatrudniony może przystąpić do pracy. Urlop wypoczynkowy, zgodnie ze swoją definicją, jest natomiast corocznym, płatnym, nieprzerwanym okresem ustawowego zwolnienia od obowiązku świadczenia pracy, którego przeznaczeniem jest wypoczynek oraz regeneracja sił. Ustalanie, czy pracownik przed udaniem się na urlop jest zdolny do wykonywania pracy, nie jest zatem konieczne.

Powyższy pogląd znajduje swe potwierdzenie w orzecznictwie. W uzasadnieniu do wyroku z 20 marca 2008 r. (II PK 214/07, OSNP 2009 , Nr 15-16, poz. 194) podkreślono m.in., że urlop wypoczynkowy polega na czasowym niewykonywaniu pracy na dotychczasowym stanowisku i jest to już wystarczający powód, aby nie można było przyjąć, że niezbędnym warunkiem jego rozpoczęcia jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich, o których mowa w art. 229 § 2 K.p. Badania te stają się nieodzowne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem wypoczynkowym nie pozostaje w sprzeczności z jego istotą.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: