eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Bezpieczne zakupy w sieci

Bezpieczne zakupy w sieci

2009-12-02 09:51

Bezpieczne zakupy w sieci

© fot. mat. prasowe

Kupując przez Internet towar lub usługę od przedsiębiorcy konsument zawiera umowę na odległość. Jest to umowa zawarta bez jednoczesnej obecności stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość. W takich umowach konsument ma zapewnioną specjalną ochronę. Przede wszystkim ma czas do namysłu i może od takiej umowy odstąpić bez podawania przyczyn. Nie ma także obowiązku zapłaty ceny lub wynagrodzenia przed otrzymaniem świadczenia, czyli np. kupionego towaru.

Przeczytaj także: Zakupy przez Internet wg nowych zasad

Jeśli nie masz pewności:
  • Co zrobić, gdy kupiony przez Internet towar Ci się nie podoba, a co gdy jest on zepsuty?
  • Czy sprzedawca udzielił wszelkich niezbędnych informacji?
  • Czy kupując na aukcji internetowej mamy takie same prawa, jak wówczas, gdy zakupy realizujemy w sklepie internetowym?
  • U kogo szukać pomocy, gdy sprzedawca internetowy nie chce spełnić swoich obowiązków?
... ten poradnik jest dla Ciebie

Czym różni się konsument od przedsiębiorcy?

Konsumentem jest każdy człowiek (osoba fizyczna), który zawiera umowę, zakupując towar lub usługę dla realizacji własnych potrzeb, w celu nie związanym z działalnością zawodową lub gospodarczą.

Przedsiębiorcą – mówiąc w uproszczeniu - jest natomiast każdy, kto zarabia na produkcji towarów, handlu nimi lub świadczeniu usług, jeżeli zamierza robić to przez dłuższy czas i w sposób zorganizowany, czyli przykładowo posiada biuro.

1. Pan Tomasz będący architektem kupuje na stronie internetowej zestaw garnków do gotowania. Strona internetowa jest prowadzona przez panią Annę, która od dwóch miesięcy sprzedaje w ten sposób garnki i co oczywiste czerpie z tego zyski. W tej sytuacji pan Tomasz jest konsumentem, a pani Anna przedsiębiorcą.

2. Pan Tomasz postanawia dokupić do zakupionych u pani Anny garnków, dodatkowy rondel pasujący do tego zestawu. Znajduje taki na aukcji internetowej, gdzie sprzedawcą jest pani Maria. Zmienia ona teraz garnki w kuchni i postanowiła pozbyć się starych, sprzedając je na aukcji. W powyższym przykładzie pani Maria nie jest przedsiębiorcą, bowiem sprzedaje garnki tylko jednorazowo (jest to tzw. transakcja konsument- konsument).


Umowy zawierane na odległość

fot. mat. prasowe

Kupując przez Internet towar lub usługę od przedsiębiorcy konsument zawiera umowę na odległość. Jest to umowa zawarta bez jednoczesnej obecności stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość.

W takich umowach konsument ma zapewnioną specjalną ochronę. Przede wszystkim ma czas do namysłu i może od takiej umowy odstąpić bez podawania przyczyn. Nie ma także obowiązku zapłaty ceny lub wynagrodzenia przed otrzymaniem świadczenia, czyli np. kupionego towaru (chodzi tu nie o zaliczkę, ale o całą cenę).

Przepisy dotyczące umów zawieranych na odległość nie dotyczą jednak aukcji internetowych, za wyjątkiem opcji "kup teraz".

O czym przedsiębiorca musi poinformować konsumenta?

Przed zawarciem umowy konsument powinien zapoznać się z wieloma informacjami podawanymi przez sprzedawcę. Wszystkie informacje przeznaczone dla konsumentów muszą być sformułowane jednoznacznie i w sposób zrozumiały.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: