eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Ekwiwalent za pranie odzieży: gdy szef nie płaci

Ekwiwalent za pranie odzieży: gdy szef nie płaci

2009-09-30 12:07

Rozważmy następujący przypadek: z obowiązującego w firmie regulaminu pracy wynika, że pracownikom przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w wysokości 16 zł miesięcznie. Tymczasem od kilku miesięcy żaden z zatrudnionych nie otrzymał należnych mu pieniędzy z tego tytułu. Czy personel może domagać się wypłaty ekwiwalentu na drodze sądowej?

Przeczytaj także: Wstępne badania lekarskie konieczne prawie zawsze

Problematyka dotycząca konieczności zagwarantowania personelowi odzieży roboczej nie musi leżeć w centrum zainteresowania szefa. Jeżeli jednak (art. 2377 § 1 K.p.):
  • odzież własna pracownika może ulec znacznemu zniszczeniu lub zabrudzeniu,
  • jest to konieczne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy,
- pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach.

Pranie robi szef albo…

Powinności szefa w zakresie odzieży roboczej nie kończą się jednak na jej dostarczeniu. Zgodnie bowiem z art. 2379 § 2 K.p., pracodawca jest zobligowany zapewnić, aby stosowane przez załogę środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze posiadały właściwości ochronne i użytkowe, jak również zagwarantować odpowiednio ich pranie, konserwację, naprawę, odpylanie i odkażanie.

…zatrudniony we własnym zakresie

Jeżeli firma nie ma możliwości zapewnienia prania odzieży roboczej, może obarczyć tą czynnością pracownika. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku nie może obyć się bez wypłacenia zatrudnionemu ekwiwalentu pieniężnego, który co do zasady powinien pokrywać w pełni poniesione przez niego koszty. Najczęściej - tak, jak miało to również miejsce we wspomnianej we wstępie sytuacji - wysokość ekwiwalentu określana jest ryczałtowo w regulaminach pracy.

Należy podkreślić, że ekwiwalent za pranie odzieży roboczej jest świadczeniem obowiązkowym, które zastępuje świadczenie rzeczowe w postaci prania tejże odzieży. Pracodawca, który nie wywiązuje się z obowiązku wypłacenia ekwiwalentu, może spodziewać się przykrych konsekwencji. Pracownicy mają bowiem prawo domagać się należnego im świadczenia przed sądem pracy.

Skażoną odzież pierze tylko zakład pracy

Przy okazji poruszanego tu zagadnienia warto przypomnieć, że niedopuszczalne jest powierzenie prania odzieży roboczej podwładnym, jeżeli odzież ta w wyniku stosowania w procesie pracy uległa skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo też materiałami biologicznie zakaźnymi (por. art. 23710 § 2 K.p.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: